Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Marná lásky snaha perlí ohnivými slovy plnými vášně

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

20. 12. 2010

foto: Marná lásky snahaDalší premiéru v tomto roce představuje Klicperovo divadlo v Hradci Králové, a to  komedii plnou laskavých, ale i úsečných a dvojsmyslných slov v překladu Martina Hilského. Tento znalec veršů Williama Shakespeara bravurně přeložil a kvalitně přebásnil hru Marná lásky snaha, a tak se hra dostává do cyklu Bůh ochraňuj Williama Shakespeara, který v divadle probíhá už několik sezon.

foto: Marná lásky snaha

Lásky snaha je marná Zdroj: Klicperovo divadlo

Marná lásky snaha je komedií jiskřivého jazyka, který srší z per jak Martina Hilského, tak i Williama Shakespeara. V okamžiku, kdy hra začne, je divák překvapen, že je celá ve verších, dialogy na sebe navazují a herci si přihrávají další a další rýmy. „Je to ohňostroj jazykového vtipu, něco jako velká hostina jazyka,“ říká režisér představení Braňo Mazúch.

Lásku chce každý už od nepaměti

I když se jedná o komedii, Shakespearův název tomu neodpovídá a sám autor dobře věděl proč. Marná lásky snaha člověka zahřeje na duši, uvědomí si, jaké to bylo v Evropě 16. století, kdy velcí králové uháněli budoucí královny na plesích či soubojích, ale všem radovánkách nastane konec.

Královny v Marné lásce

Sebemenší náznak jazykové tvořivosti a dokonalosti vysychá jako pramen živé vody. Vše je jenom hra, lhaní a klepy jsou na bíle dni. Dokonalý jazyk zastírá všechno podstatné, čtyři králové si se čtyřmi královnami jen hrají! Španěl Armado, který celou hrou provází, říká: „Jak výmluvný je dým tvé výmluvnosti.“ A má pravdu! Řeč Marné lásky snahy je opravdu jako dým, ale je to dým líbezný! Čtyři pánové lžou, ale lžou krásně! „Kde však končí pravda a kde začíná lež? Když hřeší všichni, zmizí přeci hřích,“ říká Braňo Mazúch.

Láska nás přežije

Marná lásky snaha je komedií o lásce, intrikách a vášni. Její konec si utvoří každý sám, ona nikdy neskončí, láska je věčná. Režisér Braňo Mazúch dodává: „Láska je anděl strážný, ďábel, ale i nejmocnější anděl zla. To její oko, ty její dvě oči!“

Marná lásky snaha

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Braňo Mazúch

Hrají: Tomáš Lněnička, Jan Sklenář, David Smečka, Josef Čepelka, Hynek Pech, Jakub Tvrdík, Martina Eliášová, Lenka Loubalová, Vojtěch Dvořák, Kristýna Kociánová, Pavlína Štorková, Isabela Smečková Bencová, Barbara Humel, Magdalena Ebba Pavlíčková, Kryštof Krejsa

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marná lásky snaha perlí ohnivými slovy plnými vášně