Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Markéta Konvičková se houpe Na šňůře perel. Co hvězdám šeptají?

V prodejnách se se superstarovými rychlokvaškami trhá pytel. Začátkem června vyšla kompilace všech finalistů, ve stejný den přišel s debutem vítězný Martin Chodúr, stříbrný Šmajda už prý také cosi připravuje… Teď ještě aby to stálo za to.

Markéta Konvičková, Zdroj: archiv

Zpěvačka, která byla během Česko-Slovenské SuperStar označena za nejkrásnější slečnu v soutěži, na své první album nenechala dlouho čekat. To patrně nebyl správný tah. Kompozice jednotlivých písní je na desku položena bez ladu a skladu, dočista s nerozmyslem.

Placku otevírá píseň Co hvězdám šeptají, jejíž autory jsou Miro Bazger (hudba) a Petr Šiška (text). Nelze si nevšimnout podobnosti s postpubertální interpretací znělky Ztrácíš ztraceného Marka Ztraceného (nikdy bych nevěřila, že někdy napíšu tolik výrazů se stejným slovním kořenem vedle sebe). Markétino ukvílené ptááááák co se vznáááááášíííííí v dáááááliiii, silně evokující zvuk autobusu, jenž se právě rozjíždí,vyvolá chuť přehrávání CD okamžitě zastavit.

Michal David v průběhu věků

Ač na svou desku přizvala, dalo by se říci, schopné hudebníky (Tomáš Brožek, Karel Mařík, ale především Michal David, jenž vytvořil kompletní hudbu k písni Nenech mě čekat), nepříliš precizní zpěv a hrůzné texty, povětšinou z hlavy Petra Šišky (známého především moderováním televizního pořadu Nic než pravda), staví celé dílo na nižší laťku. Markéta Konvičková není špatná zpěvačka; na svůj věk má velmi vyzrálý alt, bezesporu by strčila do kapsy kdekteré teenagerské rádoby-umělce. (Znáte například skupinu LuŠtěLa?) Zdá se ale, že vsadila jen na svůj talent a zapomněla na dřinu, která by měla patřit ke každé profesi.

Album Na šňůře perel je naneštěstí velmi monotónní. Jedna píseň střídá druhou a člověk může mít často pocit, že se jedná pouze o několik desítek minut jednoho kousku. Z unaveného poklimbávání příjemně ruší už zmíněná a po hudební stránce promyšlená Nenech mě čekat. Tato skladba se nese v houpavém disco rytmu, mírně šmrncnutém jazzovými úhozy; pozoruhodná směs dnešního a dvacet let starého Michala Davida.

Křížem krážem za zoufalstvím

Co Markétě ale nelze upřít, je zajímavá barva jejího hlasu, široký tónový rozsah a v neposlední řadě pečlivá, i když občas přehnaná, artikulace. Například poměrně roztomilá Křížem krážem, jejíž text poučuje posluchače o tom, že když se z přátel stane pár, to je láska ne na měsíc, zní v jejím noso-hrdelním podání téměř francouzsky. Věřím tomu, že, bude-li se snažit, vyroste z Konvičkové kvalitní pěvkyně. Taková, která nenechá celou desku v režii někoho jiného, ale bude přemýšlet, vytvoří si vlastní vizi a bude si umět dupnout v případě, že se od ní příliš odbočí.

Na debutu se to evidentně nepodařilo, což je obrovská škoda. Slova písní jsou doslova otřesná, nicneříkající a vyvolávající pocity bezmoci (bez urážky, ale Šiškův laciný text to maj holky rády, kabelku z Prady, za jeden úsměv ti podlehnou hned… hodila by se ženská korekce).

Prvoplánové pojetí, jež z hudby cáká takt za taktem, se ale – bojím se – bohužel bude líbit. Nicméně vyčkejme času, třeba česká mládež příjemně překvapí.

Markéta Konvičková – Na šňůře perel

Datum vydání: 3. května
Vydavatel: Petarda Production a.s.
Celkový čas: 59:42
Skladby: Co hvězdám šeptají, Dokonalá, Chvála bláznovství, Na šňůře perel, Veci bežné, Láska se nedá dělit třemi, Křížem krážem, Mám vše vrátit zpátky?, Kdo jsem já, Ten co nikdy nezavolá, To holky maj rády, Nenech mě čekat, Umbrella (Rihanna), Russian Roulette (Rihanna), Věci běžné, Co hvězdám šeptají (radio version)

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Markéta Konvičková se houpe Na šňůře perel. Co hvězdám šeptají?