Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Mark Twain: V dobrodružstvích Toma Sawyera bavil celou Ameriku

FOTO: Mark twainAmerický prozaik a humorista se vypracoval mezi uznávané autory skrze práci v novinách. Mezi jeho nejznámější knihy patří dětské příběhy Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna.

FOTO: Mark Twain

Mark Twain byl výborný publicista a humorista, Zdroj: wikipedia.org

Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, se narodil 30. listopadu 1835 ve státě Missouri Johnovi a Jane Clemensovým. Byl nejmladším ze tří dětí. Jeho otec pracoval jako advokát, takže rodina nestrádala.

Z bohatství do chudoby

Rodina se v Twainových čtyřech letech přestěhovala do městečka Hannibal na řece Mississippi. Tato řeka na Twaina velmi zapůsobila, což se také později projevilo v jeho tvorbě. Jeho otec krátce po stěhování zemřel a rodina se musela potýkat s finančními problémy.

Markova rodina musela prodat otrokyni, kterou vlastnila, aby se vůbec uživila. Twain šel už ve třinácti letech pracovat do místních novin jako sazečský učeň. Pracoval tam s ním i jeho bratr Orion.

Lodivodem, cestovatelem i novinářem

Z místních novin se dostal na praxi ještě do několika listů, ale ve dvaadvaceti letech se rozhodl, že se chce stát lodivodem parníku na Mississippi. Sen se mu splnil a právě na lodi získal svůj pseudonym, který znamená označení dvou sáhů hloubky.

FOTO: Stará budova

Twain pracoval jako lodivod na řece Mississippi, Zdroj: sxc.hu

Poté, co v roce 1861 vypukla občanská válka, byly lodní plavby zastaveny. Twain se tedy vypravil na Divoký západ a následně o svých zážitcích napsal dvě knihy. Našinci na cestách (1869) nejdříve vycházela po kapitolách v časopise, poté vyšla jako celá kniha. Další dílo Jak jsem se protloukal (1872) je cestopis o Divokém západu a Kalifornii.

Čtěte také: Dickensův Oliver Twist přináší neveselý obraz Anglie 19. století

Twain přispíval do několika listů v San Francisku jako publicista. Jeho tvorba sršela satirou na americkou společnost. Například v románu Pozlacený věk (1873), který napsal spolu s Ch. D. Warnerem, si dělal legraci z politické korupce.

Twainova trilogie

Za tři nejznámější díla se považuje tzv. trilogie Život na Mississippi (1875), Dobrodružství Toma Sawyera (1876) a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Ve všech třech knihách se promítají jeho vzpomínky na dětství prožité u řeky Mississippi. Právě příběh Dobrodružství Toma Sawyera se stal předlohou pro český film Páni kluci.

Twain je rovněž autorem historického románu Princ a chuďas (1882), jenž byl také několikrát zpracován v pohádkovém hávu. Jedná se o výměnu krále a chudáka, kteří jsou si velmi podobní. Autor poukazuje na to, jak může pouhé oblečení ovlivnit názor lidí.

Smutný konec

Mark Twain se stal slavným a uznávaným spisovatelem už za svého života, ale v posledních letech jeho nadání uhasínalo. Svůj podíl na tom měla smrt manželky a dcer. Ztratil optimismus a nadhled.

Zemřel 21. dubna 1910 v Connecticutu. Po jeho smrti mu vyšlo ještě několik próz a jeho příběhy baví lidi po celém světě dodnes.

Zdroj: spisovatele.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mark Twain: V dobrodružstvích Toma Sawyera bavil celou Ameriku