Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Mark Knopfler zrušil koncerty v Rusku. Nelíbí se mu tamní pojetí lidských práv

Redakce

Redakce

7. 4. 2013

Bývalý kytarista skupiny Dire Straits Mark Knopfler zrušil koncerty v Petrohradě a v Moskvě. Udělal to kvůli zásahu ruské prokuratury v sídlech organizací pro ochranu lidských práv.

FOTO: Mark Knopfler

Mark Knopfler Zdroj: Echo Promotion

A proč k zrušení došlo? Ruští prokurátoři a daňoví úředníci prohledávali minulý měsíc kanceláře organizací Human Rights Watch a Amnesty International. Po odhalení tohoto incidentu se hned zaangažovali odpůrci režimu prezidenta Vladimíra Putina a svolali lidi k demonstraci.

„Vzhledem k násilnému zásahu ruských úřadů proti Amnesty International a Human Rights Watch jsem se rozhodl nadcházející koncerty v Moskvě a Petrohradu, které se mají uskutečnit v červnu, zrušit,“ oznámil bývalý frontman Dire Straits na svých oficiálních webových stránkách.

Mám vás rád, ale nepřijedu

Knopfler řekl, že doufal, že se situace v Rusku zlepší. To se však nestalo. „Vždy jsem Rusko miloval, rád jsem zde hrál a fanoušci jsou zde hrozně milí,“ napsal. „Doufám, že se současná situace urovná.“

Není to však první protestní akt, který hudebník proti ruské vládě učinil. Společně s Madonnou či hercem Stephenem Fryem kritizoval Rusko za odsouzení tří členek Pussy Riot, které svým vystoupením v moskevském chrámu protestovaly proti Putinově režimu.

Anglický kytarista Mark Knopfler se proslavil hlavně jako frontman bluesrockových Dire Straits, od začátku devadesátých let hraje sólově. Spolupracoval mimo jiné se Stingem, Ericem Claptonem či Tinou Turner.

Knopfler na aktuálním turné představuje dvojalbum Privateering, které vyšlo loni na podzim. Má namířeno i do Prahy, 7. května vystoupí v O2 areně. Vstupenky v ceně od 990 korun jsou k dostání v předprodeji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mark Knopfler zrušil koncerty v Rusku. Nelíbí se mu tamní pojetí lidských práv