Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Marilyn Monroe vychází téměř 50 let od její smrti kniha s exkluzivním materiálem

Foto: Marilyn Monroe ve filmu Slaměný vdovecByla hvězda světového formátu a její jméno bude znít minimálně povědomě ještě několika generacím po nás. Platinová blondýnka, kterou si každý vybaví ve scéně z filmu Slaměný vdovec, kdy jí průvan z větráku na chodníku fouká pod sukni a ona při tom vehementně špulí krvavě rudé rty. Marilyn Monroe. Co nám po ní zbylo kromě filmového odkazu? Co ještě nám tu bloňďatá diva zanechala?

Foto: Marilyn Monroe ve filmu Slaměný vdovec

Marilyn, jak ji všichni známe, Zdroj: distributor filmu

Marilyn Monroe, hollywoodská hvězda 50. a 60. let minulého století, kolem sebe uměla vždycky rozpoutat pořádný rozruch. A i v dnešní době, téměř padesát let po její smrti, se každá nově objevená maličkost týkající se její osoby stává hitem. Letošního 17. února se do světaběhu dostala publikace MM-Personal spisovatelky Lois Bannerové a fotografa Marka Andersona.

Vznikla na základě nabídky, ke které Mark Anderson přišel doslova jako slepý k houslím. Ozval se mu muž jménem Millington Conroy a nabídl mu k nafocení skříňky s Marilyninou minulostí. Dvě plechové zabezpečené kartotéky zdědil po své matce a ta zase v roce 1985 po své švagrové – Inez Melson. Právě Inez Melson byla osoba, kvůli které se veřejnost o tajemných skříňkách dozvěděla teprve až v roce 2005, kdy Millingtona napadlo, dvacet let po tetině smrti, že by to možná mohlo někoho zajímat.

Obr: Ukázka z titulní stránky knihy MM-Personal

Ukázka z titulní stránky knihy MM-Personal

Inez Melson pro Marilyn pracovala jako business manažerka a pravděpodobně se jí trochu dotklo, že na ni Marilyn ve své závěti nevzpomněla. Proto si vzala obě skříňky, které si koupila sama Marilyn, aby chránily její soukromí. Jedna z nich byla naplněna téměř deseti tisíci dokumenty, o nichž se myslelo, že jsou nadobro ztraceny. Druhá obsahovala soukromé vlastnictví slavné filmové hvězdy: šperky, kožešiny, dopisy, dosud nikdy nezveřejněné fotografie, výstřižky z novin (ať již kritické nebo pochvalné), účtenky a jiné věci. Zcela nevšední je dopis, v němž kdosi nabízí Arthurovi Millerovi adopci dítěte poté, co v manželství s ním Marilyn potřetí potratila.

Hromada nashromážděných věcí vypovídá o osobnosti Marilyn a de facto ji staví do dobrého světla. Navzdory její všeobecně známé panovačnosti, věčné nedochvilnosti a závislosti na tišících lécích. Ale je to do jisté míry pochopitelné. Už od začátku to neměla v životě snadné. Rodiče v podstatě neměla a jediné, co jí matka dala do života, byly genetické předpoklady k psychickým poruchám, jako je schizofrenie a paranoia. Marilyn se protloukala životem, jak se dalo, a přitom toužila po slávě a úctě. Slávu získala, ale aby ji lidé brali vážně, s odehranými rolemi přihlouplých a naivních blondýnek, o tom si mohla nechat leda zdát.

Zemřela za dodnes neobjasněných okolností a zcela jistě v tu dobu nebyla šťastná. Kdyby jen tušila, jaká sláva ji ještě čeká v posmrtném životě… Snad by ji to alespoň trochu uchlácholilo.

Marilyn Monroe byla a stále je legendou. A to i pro lidi, kteří neměli ani minimální šanci sdílet s ní alespoň jeden den na stejném světě. A kdyby na ni snad měl ten svět zapomenout, je docela možné, že se mu zase nějak připomene. Duch Marilyn Monroe zdá se býti nesmrtelným.

Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson

Narozena: 1. června 1926, Datum úmrtí: 5. srpen 1962

Filmografie: Vše o Evě (1950), Pánové mají radši blondýnky (1953), Slaměný vdovec (1955), Někdo to rád horké (1959) a mnoho dalších…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marilyn Monroe vychází téměř 50 let od její smrti kniha s exkluzivním materiálem