Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Margaret Thatcher zemřela. Poslechněte si protestsongy, které inspirovala

Redakce

Redakce

12. 4. 2013

V pondělí zesnulá britská politička Margaret Thatcherová byla sice celosvětově známá, nikoliv však populární. Její neoblíbenosti využila řada umělců a světlo světa tak spatřily písně o její smrti či protestsongy plné vulgarismů.

Margaret Thatcher Zdroj: margaretthatcher.org

Margaret Thatcher Zdroj: margaretthatcher.org

Jako ministerská předsedkyně se zasloužila o škrty ve veřejných výdajích a zavedení tzv. Daně z hlavy. Veřejnost ji odsoudila i za ostrý postup proti odborům. Železná lady si nelichotivé písně vysloužila i svými vlastními výroky. ,,Měla málo citu pro vyšší kulturu. Ba co více, aktivně ji nenáviděla. Chápala ji jako formu odporu, nesouhlasu. Vlastní sebeprezentací prosazovala jev, který teď známe jako kult celebrit,“ napsal před lety list The Guardian.

Za nekulturního barbara byla zesnulá politička považována nejen veřejností, ale i hudební scénou. Ta využila její neoblíbenosti po svém. ,, Zpěváci stáli proti vyhraněné osobnosti, což jim usnadňovalo personifikovat politického nepřítele,“ domnívá se Chris Herald ze stanice BBC.

Nic pěkného jí nepřáli

A jak vypadá taková nenávist projevovaná hudbou? Kapely nepopulární političku ve svých písních nechávaly často zemřít (Hefner: The Day that Thatcher Dies), mnohdy i velmi násilnou smrtí (Morrissey: Margaret on the Guillotine).

Kdo ji v písni nenechal zemřít, ten ji aspoň patřičně vulgárně pojmenoval. Britská punková skupina Exploited má píseň s názvem Maggie You Cunt.

Ale abychom nedávali prostor je odpůrcům Železné lady, dáváme k dispozici i komentář anonymního diskutéra, který ji na web BBC dává za pravdu: ,,Thatcherová třikrát za sebou vyhrála volby. Tak proč ty stížnosti? Umělci umí jen hulákat z věže ze slonoviny…“

Najít oslavný song o Margaret Thatcherové je takřka nemožné. Zde je tedy několik písní, které ji pranýřují.

Pink Floyd: The Fletcher Memorial Home (1983)

Morrissey: Margaret on the Guillotine (1988)

Elvis Costello: Tramp the Dirt Down (1989)

Sinead O’Connor: Black Boys on Mopeds (1990)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Margaret Thatcher zemřela. Poslechněte si protestsongy, které inspirovala