Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Marcus Chown píše o vesmíru: Musíme si promluvit o Kelvinovi

Redakce

Redakce

24. 11. 2010

FOTO: Musíme si promluvit o Kelvinovi!SPECIÁL! Česky vychází další kniha Marcuse Chowna nazvaná Musíme si promluvit o Kelvinovi. Stejně jako ve své poslední knize, i zde autor vypráví poutavým způsobem sobě vlastním o vzniku vesmíru a pestrosti světa, v němž žijeme.FOTO: Musíme si promluvit o Kelvinovi

Po velmi úspěšném titulu Kvantová teorie nikoho na náš trh přichází i nejnovější publikace Marcuse Chowna nazvaná Musíme si promluvit o Kelvinovi. I zde se autor pokouší všedním jazykem přiblížit i laikům problematiku vzniku vesmíru, významu nekonečné rozmanitosti a pestrosti světa, ve kterém žijeme, záhadu tmavé noční oblohy, která by teoreticky měla zářit stejně jako povrch typických hvězd nebo původ železa kolujícího v naší krvi.

Bůh hraje s vesmírem kostky

Složitost světa prozrazuje nejen to, že Bůh hraje s vesmírem kostky, ale že pokud by kostky nehrál, vůbec žádný vesmír by zde nebyl. Těšit se tak můžete na rozkrytí souvislosti mezi vaším televizním přijímačem a vznikem vesmíru. S upřímností sobě vlastní Marcus Chown prohlašuje některé běžně uznávané závěry za nesprávné. Většina astronomů se tak v jejich interpretaci mýlí.

FOTO: Vánoční stromeček

A jaký bude váš vánoční stromeček?, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Chownova nová kniha rozhodně změní způsob, jakým vidíte svět – jako určitý průvodce umožní číst kosmická znamení anebo, slovy Williama Blakea, vidět svět v zrnku písku.  Poznamenejme ještě, že podtitul knihy zní Vesmír a co o něm prozrazují všední věci.

Marcus Chown (nar. 1959), známý popularizátor kosmologie, vystudoval fyziku na Londýnské univerzitě a astrofyziku na proslulém americkém výzkumném pracovišti Caltech (California Technology Institute) v Pasadeně. Zde také zahájil svou kariéru jako radioastronom. Po nějaké době se rozhodl vrátit zpět do Velké Británie, kde mj. spolupracoval s BBC. V současné době žije v Londýně se svou ženou Karen, působí jako kosmologický poradce populárně-vědeckého týdeníku New Scientist (specializuje se na velký třesk a paralelní vesmíry) a především se věnuje psaní populárně naučných knih o astrofyzice, což mu umožňuje spojit obě jeho vášně: fyziku a psaní.

Z anglického originálu We need to talk about Kelvin knihu mající 268 stran přeložila Lucie Kudlejová, vydalo ji nakladatelství Kniha Zlín v rámci edice Tema. Svým vesmíru a četby chtivým přátelům ji můžete pod stromeček nadělit už za pouhých 329 Kč.

Soutěžte s Topzine.cz o jednu ze tří knih

V kterém roce oslaví Marcus Chown 60. narozeniny?

a) 2018
b) 2019
c) 2020

Odpovědi posílejte do 15. prosince na adresu soutez@topzine.cz, do předmětu e-mailu uveďte Musíme si promluvit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marcus Chown píše o vesmíru: Musíme si promluvit o Kelvinovi