Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Marc Forster: Každý chybuje, ale musíte to pořád zkoušet

Redakce

Redakce

20. 11. 2009

Marc ForsterZnáme ho jako autora nejnovější bondovky z loňského roku. Jako režisér sice přelétává od jednoho žánru k druhému a nikde zatím pořádně nezakotvil, nicméně všechny jeho práce jsou kvalitní a získaly množství ocenění.

Zdroj: sizzlingpopcorn.com

Režisér Marc Forster Zdroj: sizzlingpopcorn.com

Narodil se roku 1969 v Německu, středoškolského vzdělání se mu dostalo ve Švýcarsku a pak odletěl do New Yorku studovat film. Tam natočil dva dokumenty Tichá okna a Náš příběh. Potom se odebral do Los Angeles, kde roku 1995 vznikl jeho režijní debut Lenoši.

A pak přišel film Ples příšer (2001), jehož scénář je považován za nejlepší z celého Hollywoodu. Ve snímku exceloval Billy Bob Thorton a úžasná Halle Berry, která za svůj herecký výkon získala Oscara. Jedná se o romantické drama ve vztahu muže, který asistoval při popravě manžela své nové přítelkyně.

Halle Berry ve filmu Ples příšer. Zdroj: media.rd.com

Halle Berry ve filmu Ples příšer Zdroj: media.rd.com

Nabídku, aby režíroval třetí díl filmového zpracování Harryho Pottera, odmítl, naštěstí pro něj. Mohl tak vzniknout další výborný snímek Hledání Země Nezemě (2004), který vypovídá životní příběh autora Petera Pana, Sira Jamese Barrieho. Hlavní roli si zahrál Johny Depp. Ačkoliv další Foersterův příběh Hranice života (2005) byl opět úplně jiného žánru, ukázal v něm, že dokáže natočit opravdu lidské drama.

Mě osobně nejvíc zasáhl film Horší už to nebude (Stranger than fiction, 2006). Ačkoliv ho mnozí řadí do žánru komedie, mně se před očima odehrávalo výborné melancholické drama, byť pravda s humornými prvky. Vypráví příběh Herolda Cricka, muže mála slov, který zjistí, že jeho život je literární tvorbou jedné spisovatelky.

Přestože Forster netočí akční filmy, přijal nabídku udělat další pravou bondovku. Sám říká, že natáčení si opravdu užíval, neboť mu producenti vycházeli vstříc a on si mohl film stylizovat dle libosti, doslova jej vytvořit. Mluvíme o filmu Quantum of Solace (2008).

Quantum of Solace, 2008. Zdroj: starsmedia.ign.com

Quantum of Solace, 2008 Zdroj: starsmedia.ign.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marc Forster: Každý chybuje, ale musíte to pořád zkoušet