Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Mapy v mobilu jako standard? Jsou čím dál chytřejší!

Zuzana Černá

Zuzana Černá

22. 2. 2010

topzine - mobil5„Ty zase nevíš, kde jsme? Máš mapu?“ Už se vás někdy vaše milovaná polovička na cestě na dovolenou takto zeptala a vy jste jen zaskřípali zuby? Dnes už vás tato otázka trápit nemusí – stačí mít po ruce mobilní telefon. Mobily dnes už fungují na stejném principu jako GPS a spolehlivě ukážou, kde se vlastně nacházíte, vytipují trasu nebo vám poradí, kde se najíst, a jsou čím dál chytřejší!

maps-mobile

Zdroj: nokia.cz

Navigace už mají běžně možnost přepínat mezi 2D a 3D zobrazením, většinou si můžete zvolit také zvukový komentář (jsou vám sympatičtější rady od ženy či muže?) či barevné zobrazení. Digitální atlasy se přizpůsobují i čím dál dokonalejším přístrojům, umí se například bez deformace otáčet na displeji či určit měřítko při zmenšování a zvětšování. Nově se vyvíjí také systém pro chodce, který počítá i s jinými cestami než silniční sítí. Bezpečně vás převede přes lávky, mosty a stezky pro pěší. Bez obav ze ztracení tak můžete vyrazit třeba do Berlína a procházet po Ku Damm, Berlínské zdi, známé třídě Unter den Linden až na legendární stanici metra ZOO.

Mapy jako atlas zdarma

Mapy v telefonu můžete mít buď aktivované přes GPS, tedy přes internetové připojení, či přímo instalované v mobilu. Jeden z nejpopulárnějších výrobců mobilních telefonů Nokia nabízí vlastní aplikaci Ovi Maps (aktuálně Ovi Maps 3.0, která má oproti předchozí verzi vylepšenou grafiku i funkce). Systém nabízí mapy přizpůsobené chodcům i řidičům. Díky Ovi Maps on-line si pak můžete na internetu prozkoumat vybranou oblast a výsledek uložit do mobilu na paměťovou kartu. Samotné mapy jsou zdarma, za navigační funkce se ale platí. Licence je časově omezená (od tří měsíců až po dva roky) a můžete si ji pořídit už od od 350 korun za rok.

Jinak fungují například předinstalované mapy Garmin Mobile. Ty jsou uložené na kartě a můžete je použít s jakýmkoliv telefonem, který podporuje GPS. Výhodou je, že program už není třeba dál instalovat. K dostání jsou v několika variantách: pro Českou republiku, Evropu nebo letecké snímky, a to už příbiližně od dvou tisíc korun.

Pozadu nezůstává ani Google. Jeho česká mutace Mapy Google podporují všechny telefony s připojením na web a systémy Java, Windows Mobile, Palm a Symbian.  Aplikace od Googlu disponuje přitažlivou grafikou a atraktivními funkcí Kde jsem?, Kde je nejbližší… ?, Je před vámi dopravní zácpa?, Jak se dostanu tam, kam potřebuji?

U všech navigací, které stahují data z internetu, je třeba si uvědomit, že platíte za datové přenosy. Je tedy výhodné si u svého mobilního operátora aktivovat zvýhodněné balíčky.

Mapy do takzvaných chytrých mobilů nejsou ani na českém trhu žádnou novinkou. Ty kvalitnější jsme mohli stahovat už v roce 2008.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mapy v mobilu jako standard? Jsou čím dál chytřejší!