Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Manolo Blahnik přiměl ženy snít o nepohodlných botách za nekřesťanskou cenu

Petra Červená

Petra Červená

1. 3. 2011

FOTO: Manolo BlahnikHrstce žen, kterým zkoušení a následné odnášení nejlepších ulovených bot z obchodu nezvyšuje krevní tlak, tento článek nic neřekne. Většina z žen však neodolá pohledu do nasvícených krámků s obuví, přičemž pak nemají jinou možnost, než vstoupit a odhalit to tajemství ukrytých v jednom z desítek párů bot.

FOTO: Boty Manolo Blahnik

Aktuální kolekce Manolo Blahnik, Zdroj: manoloblahnik.com

Tajemství těch nejkrásnějších lodiček některé ženy objeví pod značkou Manolo Blahnik. Samotný návrhář tvrdí, že „mužské reakce na ty podpatky jsou z poloviny normální a z poloviny perverzní. Někteří muži se mi svěřili, že jsem jim zachránil manželství. Muži se totiž nejprve dívají ženě na nohy a nic není víc sexy než vysoké podpatky.“

Odkud přišel?

Manolo Blahnik se narodil 28. listopadu 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech španělské matce a českému otci. I když navrhovat a vytvářet první boty začal už v dětství, jeho okolí to bralo jen jako dočasný rozmar, který ho brzy přejde. Odjel tedy studovat jazyky do Ženevy. Zlomový se pro něj stal až rok 1965, kdy se vedle studia scénografie konečně rozhodl naplnit svůj dětský sen, navrhovat boty.

FOTO: Boty Manolo Blahnik

Manolo je jen jeden, Zdroj: manoloblahnik.com

Manolo vytváří boty, které rozumí ženám, ale ne jejich nohám. Jsou ručně vyráběné, precizní, okouzlující, ale mají jednu podstatnou nevýhodu. Jaká žena by v nich dokázala několik hodin chodit, stát, tančit a netrpět? Vysoké a ultra tenké podpatky patří k manolkám stejně jako sníh k zimě. A takové oběti jsou schopné jen skalní příznivkyně. Většina nakonec zvolí střední cestu, protože i nižší podpatky nohy opticky prodlouží.

FOTO: lodičky od Manola

Stříbrný lesk manolek, Zdroj: youtube.com

Střední cesta je fajn, ovšem jen do té doby, než narazíte na manolky. To oblé tvarování, dva pásky, které obepnou nárt, nebo lodičky se šněrováním, otevřenou špičkou i zakrytou s drobnými perličkami, výraznou přezkou a dalších tisíce možných i nemožných kombinací, které dělají značku Manolo Blahnik nezapomenutelnou.

Bota jako šperk

V loňském roce firma TOUS společně s Manolem uvedla na trh jeho nejznámější botu Campari v podobě šperku. Manolo model Campari navrhl v roce 1994 a věhlasu těchto lodiček napomohl fakt, že si zahrály v několika filmech a televizních seriálech. Mnohokrát omílané spojení Manolo a seriál Sex ve městě je už nuda.

FOTO: lodičky od Manola

Zamilovat se je tak snadné Zdroj: youtube.com

Novou informací pro některé může být to, že španělský designér má ve svém domě po jednom páru bot od každého návrhu. Své první boty pro módní přehlídku britského návrháře Ossie Clarka vytvořil v roce 1971 a o dva roky později otevřel v londýnské čtvrti Chelsea butik zaměřený výhradně na dámskou obuv.

Na americký trh se pak Manolovi podařilo proniknout v roce 1978 kolekcí pro obchod Bloomingdale’s. Dnes má zastoupení ve více než šestnácti zemích světa a patří k nejvyhledávanějším návrhářům bot na světě. O co by byl svět zamilovaného Romea snazší, kdyby Julie nenosila jméno Kapuletová. A o co by byl náš botník bohatší, kdyby manolky nestály více než průměrný český plat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manolo Blahnik přiměl ženy snít o nepohodlných botách za nekřesťanskou cenu