Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Manka vypráví, co se v Řáholci změnilo za posledních čtyřicet let

Redakce

Redakce

29. 4. 2011

FOTO: Loupežník Rumcajs!Rozhovor!Václav Čtvrtek, autor známý především svými dětskými knihami o dobrodružstvích loupežníka Rumcajse, by 4. dubna oslavil sté narozeniny. U příležitosti těchto oslav přinášíme unikátní rozhovor, který nám poskytla Rumcajsova žena Manka, zatímco připravovala pořádné loupežnické jídlo, sedminásobnou polévku.

FOTO: Loupežník Rumcajs

Loupežník Rumcajs ani dnes nezahálí, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Jak to tak počítám, jste s Rumcajsem více než 40 let. Změnil se za tu dobu nějak váš vztah?

Co vám na to mám říct. Rumcajs je pořád v práci a zaučuje i synka. Většinu dne jsem tedy sama, někdy přijde na návštěvu vodník. Ženská ale občas potřebuje i vřelé objetí, ne jen vlhkou přítomnost zeleného mužíčka, po němž navíc musíte vždycky vytřít. Ale abych Rumcajse jen nehaněla, tak musím říct, že se o rodinu dokáže postarat.

Takže byste neměnila? A co váš způsob života, myslíte, že byste si ještě dokázala představit život ve městě mezi lidmi?

Lhala bych, kdybych řekla, že se mi občas nezasteskne. Ale když slyším zvěsti, které nosí sojka z města, jsem ráda, že mám svůj klid. Pokud to tedy vůbec jde, žít klidně po loupežníkově boku… (smích) Ale kde jinde než v Řáholci bych mohla tančit v duze nebo se nechat svézt noční oblohou na cípu měsíce?

Máte pravdu, to by šlo ve městě těžko. Manko, prozraďte, jak v době po ekonomické krizi prosperuje přisvojovací hospodářství vašeho muže?

Lidé si teď na svůj majetek dávají daleko větší pozor, cestovní ruch v Řáholci slábne. Rumcajs proto musí čím dál tím častěji na služební cesty do Vídně, a tak se bohužel vídáme daleko méně než dřív.

FOTO: Rumcajsova ševcovna

Rumcajsova ševcovna, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Sleduji, že technický pokrok dorazil i do Řáholce. Jak se k vám do jeskyně dostal mobilní telefon s dotykovým displejem?

To bylo jednoduché: nedávno sem zabloudil obchodní cestující a chtěl, abych mu podepsala jakési lejstro. Na lichotky nějakého městského panáčka si nepotrpím, tak jsem vytáhla pistoli a od té doby máme mobilní telefon. Ale stejně pořádně nevím, k čemu může být dobrý. Sojka říkala, že se to používá stejně jako starý telefon. Mám však pocit, že tenhle exemplář je rozbitý, nemohu najít mluvítko ani naslouchátko…

Vidím, že Rumcajs už brzy přijde k obědu, tak vám položím poslední otázku. Jak postupujete při Cipískově výchově?

Když začínal chodit a uvědomovat si svět kolem sebe, tak jsem začala uvažovat nad tím, jakou cestou by se měl v životě ubírat. Nezdálo se mi vhodné, aby pokračoval v řemesle svého otce. Dokonce jsem přemýšlela nad tím, že až přeroste diviznu o dvě hlavy, mohl by začít chodit na práva. Chytrý je na to dost, zrovna minulý týden převezl chudinku lišku. Pak jsem však začala pochybovat o tom, že zrovna tohle je ta správná cesta. Vždyť Rumcajse vyhnalo z Jičína to, že byl upřímný! Rozhodně nechci, aby se můj synek musel kvůli kariérnímu růstu přetvařovat. Má-li zůstat sám sebou, je pro něj výchova lesem daleko lepší než nějaké cizí rozumy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manka vypráví, co se v Řáholci změnilo za posledních čtyřicet let