Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Manifesto: Festivalové lahůdky na českých filmových plátnech

Redakce

Redakce

3. 9. 2010

FOTO: Jiří Králík a festival ManifestoLetos přijde do kinosálů v celé České republice festivalový nováček, jehož organizátoři se rozhodli pro ambiciózní název – Manifesto. Čeští diváci tak dostanou dvakrát do roka možnost podívat se na snímky, které slavily úspěch na filmových festivalech po celém světě.

FOTO: Jiří Králík a festival Manifesto

Jiří Králík představuje nový festival Manifesto, Zdroj: manifesto2010.cz

Festival Manifesto stojí zejména na principech kvalitního programu, na atraktivních festivalových snímcích, mimořádném předpremiérovém uvedení minimálně dvakrát do roka (podzim, jaro) a pestré žánrové nabídce. Organizátoři tak garantují českým divákům novinky ze světoznámých festivalů jako třeba v Sundance, Torontě, Karlových Varech, Rotterdamu, Cannes, Berlíně či Benátkách. Hlavním cílem tohoto ambiciózního projektu je zmírnit rozdíly mezi takzvanou festivalovou a komerční nabídkou kin.

Jedním z hlavních organizátorů festivalu Manifesto je Jiří Králík. Jméno tohoto proslulého organizátora mohou návštěvníci biografů znát díky Projektu 100 či Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Jak sám doufá, Manifesto má do českého prostředí přinést festivalové lahůdky nejen jednou do roka, jak je to v případě různých filmových prohlídek či ozvěn. Kouzlo Manifesta tkví podle organizátorů  zejména v tom, že po uvedení snímků v jednotlivých regionech budou též uveřejněné na DVD ve spolupráci s týdeníkem Reflex, nebo se dokonce dostanou do běžné distribuce kin.

Jak organizátoři, tak filmoví experti do projektu Manifesto vkládají očekávaní. Splní se? A konkrétně na které snímky se mohou diváci těšit v rámci prvního ročníku Manifesta?

Čtyři lvi (Four Lions)
Anglie, 2008
Teroristická černá komedie
Režie:
Christopher Morris
Film, který uspěl na MFF Sundance a stal se kultovním ve Velké Británií, vychází z bohaté tradice britské komedie a vážné téma představuje v šokující podobě.

The Runaways
USA, 2010
Životopisný film
Režie:
Floria Sigismondi
Biografie legendární dívčí punkové skupiny – The Runaways. V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Kristen Steward (Twilight) a Dakotu Fanning (Twilight: New Moon).

Mimina (Babies)
Francie, 2010
Dokumentární film
Režie:
Thomas Balmes
Čtyři filmové štáby současně zaznamenávají první tři roky ze života dětí narozených v Kalifornii, Namibii, Tokiu a na poušti Gobi.

Vrah ve mně (The Killer Inside Me)
USA, 2010
Černější než film noir
Režie:
Micheal Winterbottom
Brutální kriminálka se odehrává v texaském městečku v polovině 50. let. V hlavních rolích září Casey Affleck, Jessica Alba a Kate Hudson.

Ilusionista (The Illusionist)
Francie, 2010
Animovaný film
Režie:
Sylvain Chomet
Nejsmutnější animovaný film natočený podle scénáře slavného francouzského komika Jacquesa Tatiho. Uprostřed příběhu stojí stárnoucí ilusionista, kterého z místa na slunci vytlačují mladí rockoví hudebníci.

Unaveni sluncem 2 – Exodus
Rusko, 2010
Velkofilm o válce
Režie:
Nikita Sergejevič Michalkov
Nejdražší ruský film navazuje na slavný první díl a odehrává se v období druhé světové války. Příběh bývalého generála se vrací k takřka zapomenutým osudům hrdinů prvního dílu velkolepé trilogie.

Goemon
Japonsko, 2009
Akční drama
Režie:
Kazuaki Kiriya
Film zejména pro fanoušky asijského bojového umění a snímků jako třeba Sin City či Kill Bill.

Kluci jsou zpět (The Boys Are Back)
Austrálie – Velká Británie, 2009
Drama
Režie:
Scott Hicks
Film pojednává o tom, jak těžké je vyrovnat se se ztrátou milované osoby. V hlavní roli se představí Clive Owen.

Muzika
SR, Německo, 2007
Komedie/ Drama
Režie:
Juraj Nvota
Příběh mladého údržbáře Martina, který se na přelomu 70. a 80. let miluje jazz a tím se vymyká ospalému prostředí slovenského ospalého pohraničí.

Termíny Manifesta01 – podzimní cyklus:
1. týden (2. – 8.9.) – Praha a Středočeský kraj
2. týden (9. – 15.9.) – Ústecký a Liberecký kraj
3.týden (16. – 22.9.) – Královéhradecký a Pardubický kraj
4. týden (23. – 29.9.) – Olomoucký a Moravskoslezský kraj
5. týden (30.9. – 6.10.) – Zlínský a Jihomoravský kraj
6. týden (7.10. – 13.10.) – Vysočina a Jihočeský kraj
7. týden (14.10. – 20.10.) – Plzeňský a Karlovarský kraj

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manifesto: Festivalové lahůdky na českých filmových plátnech