Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Manic Street Preachers. Kazatelé levicového rocku se blíží ku Praze

Redakce

Redakce

3. 3. 2012

!Profil!Welští Manic Street Preachers, právem považovaní za národní poklad, se vydali na evropské turné v rámci současného výběrového alba s největšími hity. Potěšit své fanoušky rockové trio přijede i k nám, a to 25. dubna do Velkého sálu pražské Lucerny.

Manic Street Preachers u nás vystoupí již v dubnu Zdroj: myspace.com

Manic Street Preachers loni oslavili dvacet let od vydání prvního singlu Motown Junk. Po více než dvě desetiletí mají stále tu moc donutit posluchače skrze své písně číst a přemýšlet. Pátrání po rozumu, často na ideovém a politickém poli, sdílené se značnou kontroverzí zaručuje těmto keltským garniturám několikagenerační úspěch.

Podrobnosti o koncertu:
Vystoupí: Manic Street Preachers (GB)
Datum: středa 25. dubna
Místo: Velký sál Lucerny, Štepánská 61, Praha 1, 116 02
Vstupenky: předprodej přes ticketpro.cz, cena 990 Kč

Zpátky do minulosti

Kořeny kapely sahají až do roku 1986, kdy se Manic Street Preachers zformovali tehdy ještě ve čtyřčlenném složení. Kvartet sestávající ze zpívajícího kytaristy Jamese Deana Bradfielda, baskytaristy Nickyho Wirea a bubeníka Seana Moora ve svých prvopočátcích doplňoval skladatel a kytarista Richey Edwards. Ten ovšem za záhadných okolností v roce 1995 zmizel. Prohlášen za mrtvého byl až před čtyřmi lety.

[youtube_660]gavcjNniIvk[/youtube_660]

Manics vydali své debutové album Generation Terrorist v roce 1992. Jejich kombinace oboupohlavních zidealizovaných punk ilustrací, přímočarých satir a písních o kultuře, odcizení, nudě a beznaději brzy získaly věrné stoupence a oni se tak stali kultem své doby. Následující alba si udržovala zpolitizovanou a intelektuální lyrickou tvář, zatímco si band přisvojoval čím dál širší alternativní rockový zvuk.

Záhada jménem Richey Edwards

Záhadný sebedestruktivní skladatel Richey Edwards se stal záhy proslulý vyrytím slov 4 REAL na svou ruku, přičemž se jen těsně vyhnul pořezání tepny. Reagoval tím na námitky, že skupina trpí nedostatkem autentičnosti. Na albu Holy Bible z roku 1994 se asi nejvíce projevila Richeyho komplikovaná povaha a labilita.

Podívejte se také na podrobnosti Edwardsova záhadného zmizení

Po jeho zmizení se ostatní členové rozhodli v činnosti kapely pokračovat a čelit tak kritice za komerční úspěch, který je vynesl mezi nepopulárnější britské rockové kapely. Patnáct z jejich písní se umístilo v TOP 10 neúspěšnějších britských singlových hitparád. Třikrát získali první místo za nejlepší album, s deskou z roku 1999 This Is My Truth Tell Me Yours a singly If You Tolerate This Your Children Will Be Next (1998) a The Masses Against The Classes (2000).

[youtube_660]cX8szNPgrEs[/youtube_660]

Levicově orientované nahlížení jim ne vždy bylo ku prospěchu, avšak zmiňovaný singl If You Tolerate This Your Children Will Be Next jen dokládá, že Manics opravdu nebyli jen nečinnými diváky sledujícími pasivně dění kolem sebe. Tento hit reaguje na španělskou občanskou válku a navazuje na román George Orwella Hold Katalánsku a videoklip britské punk rockové legendy The Clash s názvem Spanish Bombs.

Koncert pro Castra

V roce 2001 vystoupili Manic Street Preachers jako jedna z mála rockových skupin na Kubě a setkali se tak při té příležitosti i s prezidentem Fidelem Castrem. Koncert i celou výpravu do této země nechala kapela zdokumentovat a vydala následně na DVD pod názvem Louder Than War. Během tohoto koncertu zaznělo mnoho písní z pořadí šestého alba Know Your Enemy, označovaným za počin s přílišnými sklony volit stanoviska podle toho, co se kapele v danou chvíli zrovna nejvíce hodí.

Čtěte také o hudebních koncertech v komunistických zemích

Za nejlépe kritiky přijímanou desku je považováno album Send Away the Tigers vydané v roce 2007. Zaznělo dokonce, že je tato deska nejlepší za celou dekádu působení Manic Street Preachers. Následné turné mělo přesvědčit všechny pochybovače o tom, že kapela ztratila svou původní podobu a tak Manics naskočili na novou vlnu plni obnovené energie a s jasným cílem dát o sobě zas pořádně vědět. Prvním uveřejněným hitem byla úspěšná skladba Your Love Alone Is Not Enough, kde vokálně přispěla zpěvačka švédských The Cardigans Nina Persson.

Vzpomínka na Richeyho

Deváté studiové album z roku 2009 s názvem Journal For Plague Lovers obsahovalo texty, které zanechal dřívější skladatel a kytarista Richey zbylým členům několik týdnů před svým zmizením. Kapela promluvila o jistém pocitu odpovědnosti a k produkci tohoto alba přizvala proslulého Steva Albiniho. Z této desky nebyl oficiálně vydán žádný singl. O rok později kapela vydala již své autorské kytarové pop album Postcards From A Young Man.

[youtube_660]988ndLhOtu4[/youtube_660]

Manic Street Preachers lze jen stěží za celou jejich působnost označit jedinou žánrovou samolepkou. Od vlivu New Wave kapel a punku se častokrát odklonili k čistému popu, za což byli častokrát nelítostivě propíráni, ovšem široké spektrum posluchačů se jim nezmenšilo.

Se zatím posledním výběrovým albem National Treasures – The Complete Singles, shrnujícím celé prozatímní účinkování Manics na hudební scéně, se přijede trio osobně představit 25. dubna do Velkého sálu pražské Lucerny. Bude to již jejich třetí zastávka u nás, naposledy u nás účinkovali před dvěma lety na trutnovském festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manic Street Preachers. Kazatelé levicového rocku se blíží ku Praze