Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Manhattan Short 2011: I vy můžete vybrat, kdo má dostat Oscara

Redakce

Redakce

5. 10. 2011

V rámci už třináctého ročníku globálního filmového festivalu Manhattan Short diváci z 250 měst vybírali svého vítěze. Nejlépe umístěné filmy pak budou nominovány na Oscara v kategorii krátkých filmů. V Praze tuto šanci dostali návštěvníci Bia Oko.

Muzikální skauti v kanadské hororové parodii The Legend of Beaver Dam, Zdroj: Manhattan Short

Tento rok se pořadatelům do soutěže Manhattan Short přihlásilo 598 filmů ze 48 zemí. Ve finálové desítce se objevily snímky třeba ze Švédska, Kanady, USA, Maďarska či Egypta.

Od 23. září do 2. října probíhal už třináctý ročník prvního globálního filmového festivalu Manhattan Short. V 250 městech na šesti kontinentech se promítalo deset krátkých filmů, které se dostaly do finálního výběru. Vítěze pak vybírali sami diváci.

Česká část festivalu se odehrála v pátek 30. září v pražském kině Oko, a jediná večerní projekce přilákala stovku zvědavců. Tedy zhruba stejně jako zdejší bar.

Manhattan Short nemá žánrová omezení, a tak se ve finále sešla poměrně pestrá nabídka diváckých potěšení. Od citlivého dramatu o náctileté matce, přes statickou bankovní loupež a naprosto zběsilý horor/muzikál/teen komedii ze skautského tábora až po dokument o revoluci v Egyptě.

Filmy se lišily nejen žánry, ale i kvalitou. Kupříkladu americký David and Goliath byl tak daleko za hranicí kýče, že i doktorka Queenová je ve srovnání s ním ukázkou seriózního dramatu. Přesto nakonec díky hlasům diváků vyhrál celou soutěž.

David a Goliath nakonec u diváků uspěl

V neděli 2. října vedení festivalu zveřejnilo na svých webových stránkách výsledky hlasování. Finalisté budou nominováni na Oscara v kategorii krátkých filmů.

1. David and Goliath (USA, příběh o muži, psu a holocaustu)

2. Dik (Austrálie, šestiletý chlapec přinese ze školy domácí úkol, který u rodičů vzbudí otázky o jeho sexuální orientaci)

3. I Love Luci (Skotsko, komedie o vypadlých zubech, neopětované lásce a psu, který dokázal dát dohromady pár, jenž nikdy neměl být spolu)

4. A Doctor’s Job (Peru, doktor si ke své práci přivydělává jako taxikář, aby uživil sebe a svou mentálně postiženou matku, během řízení však uvidí zločin, jenž vyzkouší jeho pýchu a morálku)

5. Martyr Friday (Egypt, náhled pod pokličku událostí z arabského jara 2011)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manhattan Short 2011: I vy můžete vybrat, kdo má dostat Oscara