Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Případy Kjóko Karasumy 3. Odhalení třetích dílů

Redakce

Redakce

18. 1. 2011

Válka s démony začala. Předtím, než však bitva započne, je potřeba sebrat síly a zrevidovat si motivaci.

Detail na obalu mangy

Nezletilá detektivka Kjóko Karasuma musela jenom přihlížet, když byla v minulém díle vyprovokována válka mezi lidmi a démony. Válečné ohně zaplály a ještě před vypuknutím prvních střetů se musí armády chystat na boj. Ve třetím díle budeme číst hlavně o nových postavách, které přicházejí na pomoc a o motivacích ústředních hrdinů. Na přetřes se dostanou události v minulosti Raymonda a Kjóko, které daly vzniknout jejich bytostné nenávisti k démonům.

Kdo očekává mraky soubojů jako v minulých dílech, ten bude možná zklamán. Po akční dohře z minulého dílu na začátku knihy, nás prakticky nečeká už nic jiného. Třetí díly jsou jak vidno přísně vysvětlovací, čtenáři dávají vydechnout před opětovným naskočením do tempa. V případě třetího dílu Kjóko to ale není vůbec na škodu. Postavy se zdají být konečně trochu pravdivé. Jsou překvapené, posmutnělé, zaskočené, zkrátka už to nejsou ledasjací superhrdinové.

Nově do příběhu vstupují také Miki a Šibata. Miki, jejíž nečekaný příchod jste mohli vidět už na konci dvojky, vnáší do děje postavu sexy mrchy, jejíž tvrdý vojenský přístup vytváří v kontrastu s nevyrovnanou Kjóko pocit, že stojí každá na jiné straně. Stejně tak Šibata, bývalý člen speciální jednotky boje proti démonům, nyní bezdomovec, je povolán zpět do akce, a jeho šílenost nesignalizuje, že by šlo o vyloženě kladnou postavu. Lidská strana barikády ztrácí běloskvoucí barvy dobra. Stejně tak démoni ztrácí černou barvu těch zlých, protože jak se zdá, za válkou stojí možná ještě někdo úplně jiný.

Pokrok ve vyprávění příběhu vyrovnal úkrok stranou v grafickém provedení. Pokud jste se těšili z vykreslených exteriérů, na ně ve trojce moc řada nepřijde. Vzhledem k tomu, že je tento díl převážně povídavý a vyprávěcí, budeme se spíš dívat do tváří zúčastněných. Ne že by nebyly také skvěle zpracovány, ale na úžasné panoramatické pohledy z předešlých částí to zkrátka nemá.

Zatím bych hodnotil třetí díl boje detektivky Kjóko Karasumy jako nejlepší. Konečně se podařilo vyvarovat všemožných chyb, které mohou mangu postihnout. Poprvé v celé sérii, jsem si také už nevšiml žádné vyložené hlouposti nebo nesrovnalosti v překladu. Postavy jsou prokreslené, příběh napínavý, a opravdu jsem zvědav, kam se to všechno vyvine.

Originální název: Karasuma Kyouko No Jikenbo – volume 3
Český název: Případy Kjóko Karasumy 3
Scénář: Ódži Hiroi
Kresba: Júsuke Kozaki
Překlad: Petr Klička
Počet stran: 184
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 173 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Případy Kjóko Karasumy 3. Odhalení třetích dílů