Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Myšlenky a smyšlenky. Nedotažené příběhy zastiňuje skvělá atmosféra

Redakce

Redakce

2. 1. 2011

OBR: Obálka mangy Myšlenky a smyšlenkyNečekejte hrdiny, neslibujte si akci. Přesto nebudete zklamáni, protože v manze Myšlenky a smyšlenky japonský kreslíř Daisuke Igarashi dokazuje, že nadpřirozeno a dokonalá atmosféra fungují stejně spolehlivě. I když příběhy neoplývají atraktivním dějem, nenechají vás oddychnout. Ucítíte vítr ve vlasech, šimrání v zátylku a pár nocí možná nebudete úplně klidně spát. Ale stojí to za to.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Hlavním motivem prvního dílu mangy Myšlenky a smyšlenky je japonská kultura a její, pro nás Evropany poměrně neznámý, folklór. Zatímco my Češi si pod pojmem „kouzelná bytost“ představíme maximálně draka nebo hejkala, Igarashi nám představuje nohaté posly jara, vysušené vodní démony nebo zlaté rybky zkřížené s člověkem. Všechna stvoření jsou lidskými postavami přijímána s naprostou samozřejmostí, což občas čtenáři způsobuje nevysvětlitelný pocit nejistoty a mrazení.

V jednotlivých povídkách Myšlenek a smyšlenek není nic jasně a srozumitelně popsáno. Když najdete drobný náznak, který vám autor laskavě dovolí pochopit, můžete si blahopřát. Ostatně u tohoto díla není cílem vychutnat si vyústění zápletky, dokonce ani potěšení z plynoucího děje.  Hlavní myšlenkou je inspirace, prvek překvapení a vychutnání si pocitů, které ve vás japonské epizodky, věřte mi nebo ne, skutečně vyvolají.

Obálka mangy Daisuke Igarashi: Myšlenky a smyšlenky

Pokud ale hledáme největší klad Igarashiho díla, je to právě kresba, kterou si autor Myšlenek a smyšlenek naprosto podmaní čtenáře. Propracované obrazy přírody a kouzelných hrdinů nutí pořádně si prohlédnout každičký detail, typicky japonsky stylizované postavičky se pohybují v naprosto reálně působícím prostředí.  Daisuke Igarashi se nebojí plně využít potenciál rámečků, na jeden výjev obětuje klidně celou dvojstranu a výrazně tím posiluje jeho vyznění.  Stejně efektně používá autor i nadhled, podhled a všechny grafické prostředky, které kresba nabízí.

I když po vizuální stránce manga Myšlenky a smyšlenky působí opravdu monumentálně, absence dějové linie působí poněkud rušivě. Často se stane, že celí natěšení otočíte stránku, abyste zjistili, že příběh skončil. V tu chvíli se čtenář cítí doslova sprostě podveden a fakt, že autor ho chce hlavně inspirovat, mizí v nenávratnu. Svou podobou se tak Myšlenky a smyšlenky podobají japonským „žánrovým obrázkům“ s výraznou mytologickou složkou.

Název originálu: Hanashippanashi 1
Český název: Myšlenky a smyšlenky 1
Scénář a kresba: Daisuke Igarashi
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 256
Vazba: brožovaná
Rozměry: 210 x 150 cm
Vydalo: Hanami, Praha 2010
Doporučená cena: 275 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Myšlenky a smyšlenky. Nedotažené příběhy zastiňuje skvělá atmosféra