Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Kniha větru. Z toho budete mít větry

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 8. 2010

Taky už máte dost vší té mangy pro děvčátka ve věku 12-13 let? Konečně je tu polské vydavatelství Hanami, které se rozhodlo vydávat mangu pro dospělé…

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Život v Japonsku v 17. století nebyla žádná sranda. To je vám snad jasné. V této knize navštívíme Kaishú Katsua, který nám bude vyprávět o tom, co se v té době dělo. O tom, že život nebyl tak idylický ani pro nabušené samuraje, ani pro vládnoucího Šóguna. O rodu Yagyú, který měl za úkol chránit Tajné zápisky Yagyú. A jako na potvoru, zrovna ty ukradne excísař toužící po svržení šógunátu a návratu k moci.

Děj, který nepřekvapí

O scénář se postaral Kan Furuyama a možná by byl i dobrý… Být tak na sto stran a ne na více než dvě stě. Děj je po celou dobu knihy předvídatelný a celkově se stane jen pár zajímavých věcí, zbytek je jen takové vaření z vody. Při rozsahu stran této knihy by člověk čekal alespoň jakési náznaky gradace, která vás pomalu napíná a po ní buď obrovský dějový zvrat, nebo pořádnou řež. Zvratu se za celou knihu nedočkáte a řeže sice ano, ale ta je zase ve valné většině vypodobena tak nezajímavě, že je až vcelku nudná. A to se objevuje celkem často. V podstatě se totiž pořád dokola opakuje několik stran mluvení, pak několik stran řežby, několik stran mluvení, několik stran řežby, atd.

To všechno by se možná ještě dalo přežít, kdyby byly alespoň postavy vyhotoveny zajímavě a dalo by se do nich vcítit. Bohužel. Hlavní hrdinové mají už od začátku zadáno jestli jsou hodné, nebo zlé a ani se nepokoušejí chovat jinak. Všechny postavy jsou vypodobeny tak černobíle, bez osobnosti, prázdně. Ačkoli je Kniha větru historický komiks, který by měl být založen na skutečnosti, postavy na mě působí nereálně, k čemuž se přičítá i abnormální dokonalost hlavního hrdiny, který všechno ví a všechno dovede.

Kresba zachrání vše

Ale abych nezůstal jen u záporů. Velmi příjemná je nádherná kresba Japonce Jirō Taniguchiho, která tuhle knihu zachraňuje. Opravdu. Kresba je detailní, především v bojích je vše vykresleno do dokonalosti. Veškeré záhyby kimon i postoje postav působí reálně.

Další věcí, která mile překvapila, je zanechání původní podoby japonské mangy, a tak se čte odzadu a zleva doprava. Také zde nebyla jména přepsána do české transkripce, ale byla ponechána v původním tvaru, což považujme za velké plus.

Přestože zpočátku kritika zdánlivě neznala mezí, nakonec vše dobře dopadne, a tak i přes jednoduchý scénář a nechutnou práci korektora (na jedné stránce dokonce zanechal polský nápis) tento komiks hodnotím spíše pozitivně. Kniha větru má příjemnou kresbu a hlavně, oproti těm mangám pro děti, které u nás do nynějška vycházely, je to ta pravá manga pro lidi, kteří nežerou jen Tokio Hotel a Stmívání.

Název originálu: Kaze no sho
Český název: Kniha větru
Scénář: Kan Furuyama
Kresba: Jirō Taniguchi
Překlad: Anna Petrášová
Počet stran: 236
Vazba: měkká
Rozměry: 150 x 210mm
Vydal: Hanami, Lodž 2010
Doporučená cena: 275 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Kniha větru. Z toho budete mít větry