Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Kategorie: Stvůry 3. Rodinné album stvůr

Redakce

Redakce

8. 11. 2010

Důležité upozornění! Slečna ve školní uniformě na obalu knihy není vůbec slečna, ale nejmocnější potírač démonů na našem světě! Pán z Východu plete hlavy nezkušeným čtenářům a uvádí předposlední díl tetralogie o Stvůrách.

Ilustrace na obálce mangy Kategorie: Stvůry - svazek 2

Čeká nás dokončení zápletky z minulého dílu. Asagi Nanami se chystá na finální úder proti Černým stvůrám, dětem zlovolné čarodějnice Hainuwele, kolem které se právě předchozí kniha točila celá. Tentokrát je hlavním středobodem retrospektivní vyprávění o vzniku celé agentury potírající monstra. Vracíme se do meziválečného období Šówa, kdy existovala ještě jedna velká skupina lovců, které jste měli možnost poznat v minulém díle. Tato tehdy ještě policejní jednotka řeší zrovna případ ne nepodobný událostem s Hainuwele. Jde o tajemného třínohého starce Amabika a jeho karty přivolávající temný stín.

Flashback, vyplňující půlku svazku, je docela snadno předvídatelný, a není tak zábavný jako některé předchozí případy. Má však pro univerzum Kategorií: Stvůr zvláštní význam. Vysvětluje několik vztahů mezi postavami, a samozřejmě i počátky vzniku agentury, a to proč se věci nachází v současném stavu. Zábavu tak střídá odhalování fakt, což se dá chápat, protože jde již o předposlední díl série, a autor se snaží odpovědět na všechny dosud nezodpovězené otázky. Doufejme, že si to vysvětlování teď odbyl celé, a čtvrtý díl bude plný akce.

Přes malé zklamání ze třetího dílu, který už není tak zábavný jako ty předchozí, si Stvůry udržují svoji kvalitu provedení. Jde o detaily v interakci postav, různé narážky a typický humor pro Asagiho a spol. Jsou to zkrátka baviči, ale dokáží být stále trochu vážní, bez jakékoliv příměsi patetičnosti. To lze krásně vypozorovat u zbývajících dvou kapitol ve svazku, jedna je pojata mimořádně vážně a druhá naopak velice odlehčeně.

Zdá se, že obrazově se třetí díl nese v dost nevýrazném duchu. Kresba se drží zajetých kolejí. Nacházejí se zde stále jisté atmosférické podhledy a nadhledy, ale už nefungují tak efektivně jako poprvé. Zachraňuje to opět a znovu Asagi a jeho nejrůznější pózy a akční postoje. Je to zkrátka stále sympaťák, stejně tak jako zmiňovaný Pán z Východu.  A samozřejmě také králičice, které se po úspěchu z minulého dílu objevují i zde ve trojici. Extrémů z minula už se není třeba bát, autor trochu zmírnil sugestivnost témat, takže pokud vám přišly panenky z masa příliš, můžete se zase vrátit ke čtení.

Třetí díl Kategorií: Stvůr je vysvětlovací; prohlubuje a vyplňuje nejrůznější dohady. Toto zastavení bylo potřebna – pokud se podaří ve finále nasadit ohromující sprint do cíle.

Originální název: Category: Freaks – volume III
Český název: Kategorie: Stvůry – svazek 3
Autor: Gokurakuin Sakurako
Překlad: Petr Klička
Počet stran: 200
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 172 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Kategorie: Stvůry 3. Rodinné album stvůr