Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Kategorie: Stvůry 2. Panenky z masa nejsou jen k jídlu

Redakce

Redakce

3. 10. 2010

Démoni mají mnoho podob. Mohou to být i bezduché loutky, fungující jako značně zvrácený obchodní produkt. A tak se i šířit dál. Asagi Nanami se vydává zničit jejich původkyni v syrovějším a odvážnějším pokračování tetralogie o stvůrách.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Nanamiho společnost se pouští do vyšetřování dalších případů. Celý děj druhého dílu Stvůr se však točí kolem jednoho nepřítele. Nazývá se Hainuwele, a sama o sobě není stvůra, ale čarodějka a vyvolávačka. A navíc je zatraceně pomstychtivá. Právě na Asagiho dostane spadeno poté, co jí překazí plán s panenkami z masa, popisovanými z úvodu. Tak by se dal ve zkratce popsat kompletní děj druhého dílu. Ačkoliv tu máme opět několik aktů, příběh je prosycen hrozbou zlovolné čarodějky, která neustále tasí jedno eso za druhým, a tak celá manga odsýpá nečekaně rychle. Proto se může stát, že tento díl dočtete o něco rychleji a třeba i jedním dechem, zážitek je ale na druhou stranu mnohem intenzivnější. Už jen proto, že do života agentury vstupuje několik nových postav a autor je v některých detailech zase o něco odvážnější.

Na scénu vstupují další dva lovci příšer, Nanamiho kolegové, Narukawa a Kašiwa. Objevují se sice jen epizodně, vždycky když potřebují od Asagiho nějakou pomoc, ale i tak jsou to poměrně zajímavě vykreslené charaktery. Narukawa je zvláštní prototyp dobrosrdečného kruťase, který s úsměvem říká, že potřebuje pomoci s tím, aby někoho nezabil. Kašiwa je naopak mírný a neuvěřitelný sukničkář, kterému se daří dostat do postele spoustě zachráněných obětí stvůr. Spolu s nimi přicházejí za Asagim i další králičice jako je Tokiko, a konečně souhrn nových součinitelů příběhu dotvářejí dvě postavy již přímo spjaté s osobou Asagiho. Izumiho si pamatujete jako prazvláštní oko na jeho těle, nyní jej uvidíme odděleně od jeho šéfa. Poslední do tuctu je Pán z Východu, což je vlastně takový šéf všech lovců. Možná více než tajemný je jednoduše divný, velice se podobá Asagimu, ale nosí starou dívčí uniformu.

Celkové pojetí mangy, vzhledem k dějové struktuře, je skutečně mnohem odpoutanější od konvencí a nebál bych se říci i perverznější. To souvisí právě s panenkami, jejich vznikem a užitím. Dojde i na více hanbaté scény, ale žádné explicitní zobrazování pohlaví se nekoná. Jde o to, že se může stát, že si nad některými scénami řeknete „Fujtajksl, mám já zapotřebí takovéhle věci číst?“ Samozřejmě to závisí na úhlu pohledu. Už u prvního dílu jsem bral vznik stvůr jako následek lidské pokřivenosti. Zde se právě tato pokřivenost plně projevuje, a už to není jen detail s významem pod čarou, ale i kritika toho, čeho jsou lidé schopni. Ve většině případů následuje i krvavý trest. Obecně nejde o tak ostentativně zobrazované násilí a sex jako například v Kannonině ruce, ve Stvůrách je to o něco vkusnější, ale i to může překročit něčí hranici.

Kresba je ujde, pokračuje ve svém ostrém tušovém stylu z minulého dílu. Postavy jsou nyní i mnohem více emocionálně vytížené, tudíž stoupá i počet různých karikatur a deformací. Výtku bych měl jen k samotnému vydavatelství, někdy jsou okraje stran nepřirozeně useknuté, je vidět, že originál měl trochu jinačí formát než toto české vydání. Jen u obrázků by to nevadilo, ale občas chybí třeba i kus textu, a přestože luštění a doplňování chybějících písmen není tak obtížné, není to dobrá vizitka.
Kategorie: Stvůry 2 jsou přijatelní pokračovatelé skvělého prvního dílu. Přesto občas někde pokulhávají. Trochu i v příběhu, kdy první motivy záporné postavy nejsou vůbec osvětleny, a jen se jakoby čeká, kdy se bude moci začít pouze mstít. Ačkoliv nabitější, uteče příběh možná až moc rychle. Pořád je ale vidět kvalitní provedení. Jedná se stále o kvalitní počtení o lovci démonů.

Originální název: Category: Freaks – volume II
Český název: Kategorie: Stvůry – svazek 2
Autor: Gokurakuin Sakurako
Překlad: Petr Klička
Počet stran: 192
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 170 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Kategorie: Stvůry 2. Panenky z masa nejsou jen k jídlu