Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Kategorie: Stvůry 1. Příšery existují kolem i v nás

Redakce

Redakce

30. 6. 2010

FOTO: Kategorie: Stvůry 1 (ilustrační)

Lovec démonů. Není dnes snad více ošoupaného motivu. Onen lovec démonů je sympatický mladík, má partu poskoků, zachraňuje nevinné lidské životy… no známe to všichni. Jenže tohle téma dostává v manze Kategorie: Stvůry velice pěkný háv. Ptáte se jaký?

Ilustrace na obálce mangy Kategorie: Stvůry - svazek 1

Jak jsem ale již zmiňoval v úvodu, v manze Kategorie: Stvůry jde o klasický příběh o jednom muži – lovci – a jeho spolupracovnících, kteří dohromady bojují proti stvůrám i nestvůrám. Děj je tedy jasný, zajisté předvídatelný, a hlavní středobod zde vytvářejí hlavní postavy. První a přední z nich je Šéf Výzkumu nadpřirozených jevů Asagi Nanami – bělovlasý mládenec, kterého si lidé často pletou s ještě nezletilým hošíkem a vyčítají mu cigarety, co tak rád kouří. Často bývá zaměnitelný s dívkou, což velice prakticky využije hned u několika případů. Je drzý, někdy si až libuje ve své tajemnosti, a aby toho nebylo málo, prolíná se s démonem Izumim, který žije v jeho těle.

Týmu, který řeší problémy vznikající ze střetů s démony, tvoří ještě několik dalších postav. Naoko Amano je ta myslící část firmy. Má na starosti všechny její zakázky a styk s veřejností, také asi proto, že je jediným lidským zaměstnancem. Jde o typický prototyp stydlivého čtyřokého studenta, jež nám s chutí sobě vlastní prezentuje jako nedílnou součást své společnosti valná část japonské produkce. Roztomilá je malá příšerka Tokiko. Ta má podobu malé holčičky s velikýma ušima, která umí jen něco málo slůvek, mezi nimiž jsou nejdůležitější výkřiky „Stvůla! Stvůra!“ A právě toto přeslazené spodobnění kontrastuje s významem Tokiko v rámci případů. Neustále hladoví po tělech zabitých stvůr a dokáže tak náš svět zbavit nebezpečí velice rychlým a ekologickým způsobem. Tahle malá dravá dívenka se brzy stane i vaším oblíbencem. Třetí a neméně podstatnou členkou je Mahime Jošino, která funguje jako sekretářka. Je stydlivá a velice rezervovaná – na rozdíl od svého alter-ega Jahiry. Ve chvílích nejtěžších je povolána ku pomoci se svými démonskými schopnostmi. Mahime figuruje v tomto komiksu jako taková ženská (a o mnoho extrémnější) podoba doktora Jekylla a pana Hydea.

Čtyři ne moc zapeklité případy, nacházející se v prvním díle, neslouží pouze jako prolog k výše zmíněným postavám. Je to skok oběma nohama přímo do děje. Děj je to povětšinou dost ordinerní, řídí se podle jednoduchého schématu: stvůra řádí – odhalení stvůry – stvůra je potlačena; odchylky od něj jsou pouze nepatrné.

Neustále zde zmiňuji stvůry/démony/příšery, leitmotiv celé série Kategorií. Jsou to stvoření, která vznikají z lidské touhy po odplatě či chtíče. Nejsou to věci, co tu prostě jsou a lovci démonů s nimi sdílejí nerovný a nekonečný souboj. Stvůry vznikají jako jistá forma trestu za hříchy lidí, a potírači těchto příšer zde, ať už cíleně nebo nevědomky, působí jako vykupitelé. Úplně nový pohled na tématiku. Jak se výklad vyvrbí, zda má Asagi nějakou hlubší motivaci či skryté úmysly, odhalí další díly.

Všichni aktéři příběhů, ať už chytající či chytaní, mají bohatý charakterový výklad. Rozhodně nejde o povrchní strůjce děje a hybatele událostí. Ačkoliv malý, i zde je patrný nějaký vývoj. Na závěr mangy je uveden jeden případ, který stál u zrodu Kategorií, ještě z doby, kdy Asagi jednal na vlastní pěst. Nebyl to vždycky jen pobíječ všeho cizáckého, ale kdysi také hledal smířlivý postup při hledání řešení, jak dokazují tyto dávné události. Amano, jak se na japonského studentíka sluší a patří, se povětšinou ostýchá, ale i na něm je vidět, že ho tahle postavením daná role často štve. A Mahime naopak ve své stydlivé roli nemá sílu vzdorovat silné osobnosti vevnitř. Zdá se, jako by se i čím dál méně bránila.

Ukázka z komiksu Kategorie: Stvůry - svazek 1

Grafická stránka nijak výrazně nevybočuje z klasické manga stylizace. Velké oči a velké poprsí dam jsou zde samozřejmostí. Důležité je však zmínit, že vzhledem ke svému občasnému zaměření na sexualitu se nelze vyhnout některým erotickým kresbám, ovšem nejde o nijak explicitní výrazivo. Poslední věcí, kterou je třeba zmínit je, jak je tradiční u mang Zoner Pressu, komiks vychází v klasickém manga formátu zprava doleva.

Kategorie: Stvůry – volume 1 je velice zajímavý titul, který nastavuje laťku očekávání dalších dílů poměrně vysoko. Jakkoliv se mohou zdát zápletky triviální, a témata obyčejná a nezajímavá, opak je pravdou. Všechny složky jsou natolik zajímavě zpracované, že jde o velice zdařilý kousek do sbírky česky přeložených mang.

Originální název: Category: Freaks – volume I
Český název: Kategorie: Stvůry – svazek 1
Autor: Gokurakuin Sakurako
Překlad: Petr Klička
Počet stran: 192
Vydal: Zoner Press, Praha 2009
Doporučená cena: 169 Kč
Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Kategorie: Stvůry 1. Příšery existují kolem i v nás