Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Hetalie 2: Mocnosti Osy. Co překvapí Německo v posteli s Itálií?

Redakce

Redakce

22. 9. 2010

Jednička zasela semínko komediálního (a hlavně japonského) pohledu na veselé i neveselé světové dějiny. Ve dvojce už začíná růst strom, a vypadá to, že to bude nádherný velký dub. Konec metaforování, Hetalie 2 je výborná. Proč, ptáte se?

Obálka mangy Hetalie 2: Mocnosti Osy

Nejdříve ze všeho krátké shrnutí pro nováčky. Hetalie si zahrává se zajímavým scénářem, kdy každý ze států je personifikován do jedné postavy. A tyto jednotlivé postavy se střetávají jak na celosvětové, tak na regionální úrovni. Vše je v první řadě zaměřeno na komediální prvek; z velice malé části i na edukativní stránku. Což o to, někomu v hlavě historické události z komiksu zůstanou, problém je však v tom, že je vše vyprávěno ze značně zkresleného úhlu, a navíc z očí Japonce. Na Hetálii nelze pohlížet jako na učebnici. Jde tedy spíše o efekt – jé, to znám, to jsme se učili ve škole!

Komikové stripy jsou opět krátké, většinou se dokonce skládají jen ze tří obrázků. Novinkou ale je, že jsou přehledně a pevně pospojované do tématických celků. Například jedna část je věnována vztahům Švýcarska a Lichtenštejnska, další třeba vztahu Ruska s Ukrajinou a Běloruskem. Dojde i na další kontinenty, a přibude mnoho nových postav, Kanada vypráví o problémech s Kubou, vztah Řecka a Turecka snad není třeba osvětlovat.

Dá se jednoduše říci, že druhý díl je o jednotlivých vztazích mezi několika zeměmi. Najdou se tu samozřejmě i nějaké dobrodružné příběhy, ale prim hrají hlavně ona mezinárodní rodinná pouta. Paradoxem docela je, že Itálie, hlavní hrdina, se zde vyskytuje minimálně, v hlavní roli skoro vůbec. To ale na druhou stranu, pokud nejste vyloženě fanda přeslazeného Taliána, vůbec nevadí. Je velice osvěžující podívat se na další zajímavé postavy. Také je celá kniha mnohem ucelenější a působí mnohem lépe.

S tím souvisí i kresba. U minulého dílu jsem si stěžoval na různorodost a nesouměrnost různých stylů, kdy jednou byla kresba tuší, podruhé tužkou. A také na neobratnou digitalizaci odhalující nepěkné pixely. Nyní mohu naštěstí tvrdit, že vše je také kompaktnější a vyhlíží to více profesionálně. Snad kvalita vydrží i do dalších svazků.

Záhada ztraceného Československa II.
Ani ve druhém díle naši domovinu nenajdeme. Působí to divně, na mapičce na začátku knížky je uprostřed Evropy znatelné prázdné místo. Zvěsti v kuloárech však jedou na plné obrátky, a tak se mi podařilo zjistit několik novinek o postavě Československa. Určitě se v budoucnu objeví, zahlédl jsem i oficiální prvotní nákresy. Nepůjde o jednu postavu, ale prozřetelně budou dvě. Česko a Slovensko. Jeden z nich bude postarší rozumný mladík, a druhý malá dívenka. Otázkou zůstává, kdo bude kdo, v tomto se informace liší. Brzy to snad zjistíme!

Teď, když mám před sebou druhý díl, už je mi jasné, co jednička představovala. Přesně to, co je popisováno v úvodu, byl to první pokus a zkouška, jak toto téma zpracovat. Dopadlo to dobře, avšak v nevalném provedení. To se teď podařilo napravit více než dost. Jen tak dál!

Originální název: Hetalia: Axis Powers 2
Český název: Hetalie: Mocnosti Osy 2
Autor: Himaruja Hidekaz
Překlad: Jana Šimonová
Počet stran: 136
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 150 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Hetalie 2: Mocnosti Osy. Co překvapí Německo v posteli s Itálií?