Jakkoliv se může zdát druhá světová válka jako dost vytěžené téma, pořád má co zajímavého nabídnout. Třeba komediální mangu Hetalia, kde každou zemi představuje sličný mladík. Tahle personifikace má hodně pro, ale i několik proti…
Základ je prostý. Každá země má podobu chlapce (výjimku tvoří několik slečen, Maďarsko, Bělorusko, Ukrajina a Taiwan), jehož povahové vlastnosti se snaží vystihnout stereotypy vyobrazeného státu. Autor této mangy, Himaruja Hidekaz, pobýval nějakou dobu v New Yorku, ve městě kde se mísí nejrůznější národnosti, a zde prý právě načerpal podklady pro jednotlivé postavy. Povedlo se mu je vykreslit velice schématicky, takže kniha je mimo jiné i zajímavý materiál k nahlédnutí do japonského vnímání cizích krajů. Navíc jsou samozřejmě všechny postavy zkresleny pro potřeby humorného komiksu, takže se tu totalitní režimy zemí v první polovině 20. století zanedbávají.
Celá kniha se skládá z někdy kratších, stránkových, a někdy delších stripů. Časová údobí jsou tu také různá, a obsahují obrazy z dějin od starověku po druhou světovou válku. V ní se odehrává současné dění, jež se točí kolem Osy, Německa, Japonska a hlavně Itálie, hrdiny celé série Samotný název Hetalie je složenina japonského hetare (neschopný) a Itálie. A Itálie tu skutečně neschopný je. Válčení mu samozřejmě moc nejde a vlastně ho ani moc nezajímá (narozdíl od makarónů). Oproti Ose stojí samozřejmě Spojenci. Jakkoliv se Amerika, Rusko, Anglie a Francie snaží Osu nějak obelstít, vždy se spolu sami nějak nepohodnou (hlavně poslední dva jmenovaní), a jejich akce skončí debaklem. Do toho se do děje promítají obrázky z minulosti, například válka o rakouské dědictví či americká válka o nezávislost. Celá jedna kapitola knihy je též věnovaná mrňousku Itálie (Čibitálie) a jeho strastiplné cestě středověkem k samostatnosti.
Jde tu ale předně o zábavu, čerpající z hrubých obrysů historie. Není možné použít tuto mangu jako učebnici dějepisu – autor si hodně vybíral, co čtenáři ze světových dějin předá a co ne. Spoustu toho tedy chybí, ale na druhou stranu vychytává ty zajímavé a vtipné okamžiky naší minulosti. Rozhodně to může být zajímavé čtení pro náctileté publikum, hodně jich může nalákat na pro ně často otravné hodiny dějepisu plné nicneříkajících dat. A tak je potřeba Hetalii brát, jako oddychovou četbou s historickou zápletkou. Přesto se dá chápat, že se někomu nebude líbit, že Německo tu není nijak kruté a záporné, ale vysoce sentimentální a v podstatě hodné. To je takový japonský archetyp: všichni jsou vlastně hodní a jsou kamarádi.
Záhada ztraceného Československa
Od našeho publika může vzejít jedna ohromná výtka: kde je Československo?! Pokud jej autor zařadil za protektorátu pod Německo, částečně chápu, ale kdyby tomu tak bylo, kde je aspoň Slovensko? Dovoluji si říci, že Češi hráli v průběhu evropských dějin mnohem větší roli než například Lichtenštejnsko, které se v Hetálii objeví. Na absenci naší krásné země se nelze vymlouvat z nedostatku zpracovatelného materiálu, nebo že by přidáním jedné-dvou zemí vznikl mezi postavami chaos. Ve vzduchu tedy visí velký otazník, pane Hidekaz! A také otázka zda se budou naši nacházet třeba až v dalších dílech. Po nahlédnutí do druhého dílu stále chybí (mimochodem, zeje tam na mapě Evropy s kresbami postav na našem území ohromná bílá díra), takže snad až v dalších dílech.
Grafická stránka je trochu rozporuplná. Ne, že by nevypadala hezky, ale střídají se tu dost často a nepravidelně grafické styly kreseb, hned je tu klasická tušová a poté zase narazíte na odlišnou kresbu tužkou. Vypadají pěkně, ale chtělo by to buď sjednotit, nebo smysluplně rozdělit, aby nebyl obrazový styl tak roztříštěný. U kreseb tužkou je také občas vidět celé pixely, jak byla původní skica skenována a zvětšena, a to už nepůsobí dvakrát pěkně. V samotném rozložení okének komiksu je také čas od času slušný nepořádek, a nejednou se dá i na jedné stránce ztratit nit děje.
Nápad je dobrý, člověk se často šíleným věcem, co provádí Osa či Spojenci zasměje, něco málo se dozví nového, a má radost že zná některé dějinné okamžiky. Na druhou stranu, samotné technické zpracování trochu pokulhává, šlo by rozhodně vylepšit a mangu tak zpřehlednit a učinit více atraktivnější. A chybí Československo!
Originální název: Hetalia: Axis Powers 1
Český název: Hetalie: Mocnosti Osy 1
Autor: Himaruja Hidekaz
Překlad: Jana Šimonová
Počet stran: 136
Vydal: Zoner Press, Praha 2010
Doporučená cena: 149 Kč
Hodnocení: **** (70 %)