Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Hamlet: Číst nebo nečíst?

Redakce

Redakce

5. 8. 2010

Kdo by neznal Hamleta, tragickou postavu z díla Shakespearova? Tvůrci z řady Manga Shakespeare si ale Hamleta trochu přizpůsobili. Jak to dopadlo?

Manga Hamlet Zdroj: CooBoo

Hamlet je již třetím svazkem z edice Manga Shakespeare a jak to tak vypadá, nebude ani posledním. Tato edice spočívá v tom, že vezme nezjnámější mistrovy klasiky a zapracuje je netradičního prostředí (obvykle sci-fi kulisy) ve formě mangy. Jedná se o logickou volbu, jelikož manga teď zažívá svůj zlatý věk, a to dokonce i u nás. Je to rozhodně zajímavý nápad a osobně fandím každému povedenému pokusu o takovouto „reimaginaci“. Jenomže u Hamleta se to příliš nepovedlo. Nemám nic proti přesunutí děje do sci-fi prostředí. Nevadí mi hologramy ani kabely v krku. Dokonce to pokládám za poměrně dobrý nápad. Háček tkví v něčem jiném.

Tragický příběh kralevice dánského totiž velmi utrpěl právě výtvarnou úpravou. Emma Vieceli je možná jednou z předních britských propagátorek mangy, ale její kresba je vyloženě hnusná a tuctová. Viděl jsem spousty amatérských kreslířů, jejichž kresby vypadaly několikanásobně lépe než to, co uvidíte na stránkách Manga Hamleta. Postavy jsou divné, anatomie jim přeskakuje jak děvčátko přes gumu a stránky působí bez života. Komiks se tím stává vizuálně velmi neatraktivním, což je v kombinaci se Shakespearovým textem téměř smrtelná kombinace.

Tato edice má totiž jako jeden z primárních úkolů přiblížit klasika mladším čtenářům. Překlad Martina Hilského je sice výborný, ale přeci jenom to není text, který by patřil primárně na stránky komiksu. Když to zkombinujete s ošklivou kresbou, komiks v tomhle ohledu vyloženě selhává. Já osobně mám Shakespeara velmi rád a nedělá mi problém si ho přečíst. Jenomže když si komiks otevře někdo mladší, kdo klasice zase tak příliš neholduje, bude se muset prokousat takovýmto textem a přitom trnout, jaká nakreslená příšernost ho čeká na další straně… Zkrátka a dobře, je cosi shnilého v této manze.

Je to velká škoda, jelikož předchozí u nás vydaný díl edice, Richard III., je na tom o mnoho lépe a povedl se. Hamlet by si rozhodně zasloužil důstojnější převedení do komiksové podoby, na druhou stranu, jedná se o odvážný počin a zase to taková tragédie není, takže nedivil bych se, kdyby si skrz něj opravdu někdo cestu ke klasice našel. Bohužel, budou to spíše výjimky než většina.

Máte-li rádi Shakespeara, můžete nahlédnout do toto zpracování jako do kuriozity, ale raději dejte přednost nějaké jiné verzi. Pokud s ním nemáte takové zkušenosti, můžete Manga Hamleta zkusit. Třeba zrovna vás zaujme.

Název originálu: Manga Shakespeare: Hamlet
Český název: Manga Shakespeare: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Překlad: Martin Hilský
Kresba: Emma Vieceli
Počet stran: 196
Vydal: CooBoo, Praha 2010

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Hamlet: Číst nebo nečíst?