Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Mandala je váš prostředník odpočinku a relaxace

Redakce

Redakce

24. 5. 2011

Už od dětství každé dítě drží s oblibou v ruce pastelku a kouzlí na papír různě barevné obrázky. Při kreslení nebo vybarvování se dá i relaxovat, a to za pomoci mandaly, která může být relaxací, uvolněním a poznáváním sebe sama díky svému uspořádání tvarů a barev kolem středu. Je známo, že mandaly uklidňují mysl a napomáhají soustředit se.

Mandala je jeden z nejlepších způsobů relaxace, Zdroj: sxc.hu

Mandaly můžeme sami vytvářet kreslením různých tvarů, ornamentů, symbolů do kruhu pomocí barev, které si vybíráme podle pocitů. Jsou ale i mandaly, které koupíme v obchodě předkreslené jako omalovánky a my je vybarvujeme. Pokud nás nebaví malovat, stačí na nějakou mandalu pouze koukat.

Co je to mandala?

Slovo mandala znamená kruh – střed, je to harmonické spojení tvarů a barev v kruhu. Lidstvo se o motiv kruhu zajímalo už od nepaměti, vyskytoval se všude v přírodě – v podobě Slunce, Měsíce, ve vodě, na květinách.

S mandalami se setkáváme už v předbudhistické Indii v půdorysech chrámů. Kruh je považován jako symbol nekonečna a věčnosti. Mandala, jak ji známe my dnes tady u nás, se používá při duchovním cvičení, v medicíně jako arteterapie nebo jen tak běžně pro uvolnění a relaxaci mysli i těla.

Proč je mandala dobrá na uvolnění?

Vytváření, vybarvování nebo dívání se na mandaly zklidňuje mysl a podporuje soustředění. Jejich barevná kombinace a způsob uspořádání do kruhu nás jakoby vtáhnou dovnitř. Pomocí mandal jde také vyjádřit naše vnitřní rozpoložení, proto se často používají v arteterapii.

Soustředěním se člověk dokáže uvolnit

Jsou také dobrým pomocníkem k nastolení vnitřní a vnější rovnováhy.  Mohou také poskytnout uklidnění vlastních emocí tím, že se dostaneme do kontaktu s vlastními pocity. S jejich pomocí můžeme načerpat nové síly a energii, a to díky času strávenému sám se sebou. Jsou ale i dobré jen tak odreagování a pročistění myšlenek po náročném dni.

K vytváření nebo pozorování mandal je dobré být na klidném, nerušeném místě s jemnou relaxační hudbou.

Barvy a symboly v mandalách

Tvary a symboly jsou v mandale navzájem propojeny. Díky použitým barvám lze určit psychický stav člověka. U každého je to však individuální.

Rozmístění barev:

Uprostřed je barva, která je pro nás v danou chvíli pocitově důležitá.

Pokud daná barva v mandale převládá, vyjadřuje například naši aktuální náladu nebo nějaký déle trvající stav. Pestrá mandala s rovnoměrným využitím barev vypovídá o harmonii osobnosti. Záleží také na tom, jestli začínáme malovat od středu, nebo od kraje kruhu.

Vysvětlení některých symbolů a barev

Čtverec: Symbol pevnosti, stability, vyváženosti

Spirála: Podtrhuje význam středu a směřuje k němu, je to symbol vývoje a cesty

Duha: Symbol radosti, naděje

Blesk: Náhlé prohlédnutí a pochopení

Strom: Symbol života a hojnosti

Trojúhelník: Dynamika, síla

Červená barva: Symbol chuti do života, emocí a lásky

Zelená barva: Růst, nový začátek a rozvoj, tato barva je barva temperamentu

Hnědá barva: Barva Země, tato barva odpovídá pocitu bezpečí

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mandala je váš prostředník odpočinku a relaxace