!Fotogalerie!Půvabné čínské bubenice se 6. dubna představily pražskému publiku. V téměř vyprodaném divadle Hybernia jsme byli svědky dvouhodinové pestré show.
Manao při vystoupení v Praze, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Úderem osmé hodiny večerní jeviště potemnělo, na zadní oponě svítil jen nápis s názvem první skladby v angličtině a čínských znacích. Matně jsme rozeznávali jen siluety pomocníků, kteří na scénu rychle přiváželi bubny. Napjatě jsme čekali, co se bude dít. Skryté ve tmě nastoupily i první hudebnice a zároveň s prudkým osvícením scény začaly intenzivně bubnovat.
Choreografie a rytmy se stále střídaly, s posledním úderem pak scéna znovu potemněla. Následovala kratičká výměna hudebních nástrojů na jevišti, název nadcházející skladby jsme si opět mohli přečíst promítnutý na pozadí scény a show pokračovala dál. Děvčata se postupně střídala v jednotlivých skladbách, měnila své kostýmy i rytmiku skladeb. Tradiční bubny doplňovaly zvuky typicky čínských nástrojů.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_04_06_manao/]
Během každé bleskové přestavby mezi písněmi jsme se těšili na další, neboť každá skladba byla úplně jiná. Drobné ruce křehkých bubenic si dokázaly jemně pohrávat s téměř neslyšitelnými tenkými tóny strun, ale i s velkou razancí bubnovat na ohromné bubny.
Celé představení, i s dvacetiminutovou přestávkou, neuvěřitelně rychle uteklo a po poslední písní si diváci bouřlivým potleskem vynutili krátký přídavek. Nedávno jsme v Praze viděli bubenickou show japonských Yamato a samozřejmě každý, kdo obě představení zhlédl, musel srovnávat. Každé vystoupení je jiné, dané i odlišnými zvyky a nástroji v zemích původu hudebníků. Japonské bylo razantnější, živelnější a náročnější i na fyzické výkony bubeníků. Čínské oproti tomu jemnější, křehčí ale neméně náročné.