Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Man Bookerovu cenu získal Richard Flanagan. Zaujal románem o železnici smrti

Hana Mazancová

Hana Mazancová

15. 10. 2014

Prestižní Man Bookerovu cenu pro rok 2014 získal australský spisovatel a novinář Richard Flanagan. Londýnská porota ho ocenila za válečný román The Narrow Road to the Deep North o stavbě železnice v Barmě. Tento svůj literární počin psal dlouhých 12 let.

FOTO: Richard Flanagan

Man Bookerovu cenu získal Richard Flanagan. Zaujal románem o železnici smrti. Zdroj: Reprofoto Youtube

Jedno z nejprestižnějších ocenění pro anglicky píšící autory a autorky. Tak se běžně mluví o Man Bookerově ceně, jejímž držitelem se pro letošní rok stal Australan Richard Flanagan.

Železnice smrti v Barmě

V románu The Narrow Road to the Deep North vycházel Flanagan ze zkušenosti svého otce. V období druhé světové války se stal zajatcem japonské armády. Flanagan se zaměřil na stavbu tzv. železnice smrti, kterou stavěli váleční zajatci včetně jeho otce, kteří byli posláni na nucené práce. Při její stavbě vyhasly desetitisíce životů.

Letošní ročník Man Bookerovy ceny měl pozměněná pravidla. O cenu totiž mohou nově soutěžit jakákoli anglicky psaná díla vydaná v Británii, přičemž jejich autoři nemusí být občané Velké Británie a Britského společenství bývalých kolonií Commonwealth.

OBR: Richard Flanagan

Richard Flanagan se narodil v roce 1961 v Tasmánii jako v pořadí pátý potomek z šesti dětí. Zdroj: Reprofoto Youtube

Richard Flanagan se narodil v roce 1961 v Tasmánii jako v pořadí pátý potomek z šesti dětí. Podle The Economist patří mezi nejlepší australské autory své generace.

V podstatě každá jeho kniha si vysloužila nejen pozitivní ohlas od čtenářů, ale zvláště od kritiků, kteří mu udělili také několik cen. Jako novinář psal či stále píše pro Le Monde, The New Yorker, The New York Times, The Daily Telegraph nebo Suddeutsche Zeitung.

Man Bookerova cena (do roku 2002 Bookerova cena) byla založena v roce 1968. Měla být protiváhou francouzské Goncourtovy ceny a tradičně ji udělují britští novináři, vydavatelé, literární kritici a další osobnosti. Vítěz či vítězka si odnáší i nemalou finanční částku, a to 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,7 milionu korun. O reklamě, kterou vítěz i další finalisté získají, také nemůže být pochyb.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Man Bookerovu cenu získal Richard Flanagan. Zaujal románem o železnici smrti