Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mamut na DVD: Michelle Williams exceluje v neevropsky evropském filmu

Eliška Nová

Eliška Nová

18. 12. 2010

Koprodukce Švédsko, Dánsko, Německo. A evropský snímek, který pro sebe získal známou hollywoodskou Michelle Williams. Pozornost si však zaslouží nejenom kvůli ní.

Film

Mamut může působit zpočátku maloměšťácky. Nikdo nečeká žádný trhák. A taky se tváří tak, jak se od něj očekává – evropsky. Postupně se však mění ve snímek, který překračuje své hranice.

Největším kladem filmu je totiž jeho obyčejnost. Ne každý ji dokáže plně uchopit a nakonec ji přeměnit v něco většího. Režisér Lukas Moodysson si je vědom, že právě v obyčejnosti tkví největší síla, a tak se snímkem zachází, jako by se nechumelilo. Jenže ono se za okny chumelí. Což nemusí být ve vší té všednosti zpočátku vůbec vidět. Mamut si tak dává na čas, než poodhalí kousek své podstaty.

Snímek osekaný od zbytečných slov, hysterie a v prvé řadě patetičnosti, je sondou do života jedné rodiny. Manžel Leo odjíždí na pracovní cestu do Thajska, kde mu nezbývá nic jiného než přemýšlet, zatímco jeho manželka, doktorka, zůstává doma v New Yorku, kde nemůže spát. Trápí ji jednak její malý pacient, jednak pocit, že se vzdaluje od své dcery. Na pozadí toho ale Moodysson poodhaluje různé vrstvy globální společnosti a mnohdy tak svou provázaností připomíná Babel. Zároveň v sobě nese prvky dojemnosti a osamělosti v cizích světech, jako tomu bylo ve snímku Ztraceno v překladu.

Leo má očividně problém…

Největším překvapením snímku je ale již zmíněná Michelle Williams. V Mamutovi je vidět, jak moc dospěla od doby, kdy byla malou ufňukanou holkou z Dawsonova světa. Je přirozená, snadno uvěřitelná, a hlavně lidská. Nebrzdí ji ani kolega Gael García Bernal. Smeknout se dá i před jejich filmovou dcerkou.

Mamut může někomu připadat pomalý bez akce, nepřinášející nic nového. Přinést něco nového je v dnešním filmovém světě, kde u většiny snímků tušíte dopředu, jak dopadnou, sice něco žádoucího, ale také těžko dostupného. Mamut, jakkoli může jeho ústřední téma patřit mezi ty otřepanější, si zachoval svoji grácii. Jeho zpracování je neotřepané. A může se pochlubit slušnou filmařinou.

DVD

DVD vypustila společnost Cinemart. Dá se tak od něj očekávat to, co od ostatních disků této společnosti. Nic. DVD nemá žádné bonusy, žádnou DVD nabídku. Film si tak pustíte jen v originálním znění (anglicky) s českými titulky. Na nějaké další mecheche, pokud jste film už viděli, a chcete něco víc, tak můžete zapomenout.

Mamut (Mammoth)

Drama
Švédsko/Dánsko/Německo, 2009, 125 min

Režie: Lukas Moddysson
Hrají:
Gael García Bernal, Michelle Williams, Thomas McCarthy

Zvuk: anglicky, thajsky, tagalonsky
Titulky:
české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 4****

Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mamut na DVD: Michelle Williams exceluje v neevropsky evropském filmu