Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Malované opony vás provedou světem divadelní historie

Eva Síčová

Eva Síčová

24. 12. 2010

FOTO: Malované oponyUnikátní publikace se dočkala svého vydání a vy si nyní můžete pořídit tuto krásnou knihu pod stromeček. Cílem autorů bylo zachycení bohatého kulturního dědictví českého divadla. Malované opony vznikaly v rámci projektu Databáze českého amaterského divadla a jsou jedinečnou příležitostí představit veřejnosti souhrnný pohled na bohatství, jehož si zatím nevšimli ani historici výtvarného umění, ani teatrologové.

FOTO: Malované opony

Opona z Jehnědí v okrese Ústí nad Orlicí, maloval Ant. Hubálek z Vysokého Mýta Zdroj: Tiskové materiály Smart Communication

Rozsáhlá publikace, která čítá více než čtyři sta stránek, je rozdělena do kapitol podle zobrazovaného motivu – například Múzy, Mýty české historie nebo Obrazy domova – nebo podle užívání – opony loutkových divadel, železné opony či opony ve službách scénografie. Dokumentace je velmi cenná nejen pro svůj obsah, ale také trváním vzniku. Počátky pátrání po všemožných oponách zasahují už na konec devadesátých let.

Kniha je vydána v grafické úpravě Martina Tallera Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu. Podporu projektu zajišťuje grant Finančních mechanismů EHP Norska. Cena knihy je 500,-Kč, avšak její hodnota je pro znalce nevyčíslitelná.

FOTO: Malované opony

Peklo nad Zdobnicí, nyní část Vamberka, opona místního malíře Grulicha symbolizuje odpor Chodů proti vrchnosti

Databáze českého amatérského divadla je v současnosti velmi využívanou elektronickou encyklopedií. Tento projekt však není vázán pouze minulostí. V současné době se hlásí stále více mladých začínajících souborů, které za sebou mají pár inscenací a rádi se stanou součástí databáze.

Výhodou pro ně jsou hlavně podpůrná sekce Amatéři sobě, která nabízí vkládání upoutávek na chystaná představení. Sekce slouží nejen k prezentaci samotných divadel, ale také pro získávání nových adeptů divadelního souboru, doplňování technického vybavení nebo hledání prostor.

FOTO: Malované opony

Opona Ochotnicko-čtenářské besedy ze Sopotnice glorifikuje patrona ochotníků J. K. Tyla

Součástí projektu Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla realizovaného Institutem umění – Divadelním ústavem je vedle Databáze českého amatérského divadla rovněž archiv největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale a Databáze divadelní fotografie na internetu. Více informací je k dispozici na stránkách www.theatre-heritage.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malované opony vás provedou světem divadelní historie