Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Malé granty nadělí aktivním středoškolákům přes půl milionu

Alena Nová

Alena Nová

10. 9. 2010

FOTO: StudentiMáte plnou hlavu nápadů, co by se dalo vylepšit ve vašem okolí, ale přitom vám schází potřebné finance? Přáli byste si prezentovat vaše dovednosti na společenské akci, kterou sami uspořádáte? Splnit studentské sny vám pomohou Malé granty.

FOTO: Malé granty

Malé granty jsou příležitostí k seberealizaci a pomoci druhým, Zdroj: malegranty.cz

Nový školní rok nemusí být jen o známkách a učení. Malé granty jsou příležitostí, jak zaktivizovat své síly a udělat něco prospěšného pro ostatní i pro sebe. Jedná se o společný projekt občanského sdružení Aisis a společnosti T-Mobile, která za tímto účelem ze svého fondu vyčleňuje více než šest set tisíc korun ročně.

„Nemějte strach prosadit si svůj nápad,“ říká studentka

Festival Dvořákův máj v letním kině ve Veltrusech, kde se představila desítka amatérských kapel, uspořádali studenti prvního ročníku Dvořákova gymnázia v Kralupech nad Vltavou. Ačkoli ve výsledku dopadl projekt na výbornou, zpočátku se setkali s nepochopením. „Spousta lidí náš projekt odsuzovala kvůli našemu věku a opravdu minimálním zkušenostem. Nakonec jsme jim dokázali, že opak je pravdou,“ uvedla studentka kralupského gymnázia Adéla Hadravová.

Studenti během organizace festivalu předvedli, že už doopravdy nejsou žádné kašičky. Podařilo se jim získat další sponzory, díky nimž mohl být projekt dotažen až do konce. Rozpočet navýšili z původních devatenácti tisíc korun získaných v Malých grantech na celých třicet tisíc.

K propagaci využili kromě výlepu plakátů, reklamy v rádiu a internetových novinách i sociální síť Facebook. Nakonec dorazilo více než pět set návštěvníků. „Člověk nesmí mít strach prosadit si svůj nápad, protože ta radost z výsledku, který se před vámi na konci dobře odvedené práce objeví, stojí za to. Nebojte se to taky zkusit!“ sdělila svým následovníkům Adéla.

Získejte zkušenosti

Šanci zapojit se do Malých grantů mají střední školy letos již popáté. Studenti pod jejich záštitou připravují projekty se sportovní, kulturní, sociální a vzdělávací tématikou anebo akce pořádané čistě pro pobavení.

Malé granty má ve škole na starosti koordinátor projektu. Je jím učitel, který studentům pomáhá s psaním žádosti o grant a následně i s přípravou a realizací projektu. Mladí lidé vítají příležitost uskutečnit své nápady. Cenné zkušenosti, které prací na projektu získají, už jim nikdo nevezme. „Zájem je veliký,“ potvrdila Kateřina Vágnerová z občanského sdružení Aisis. „Záleží přitom hlavně na koordinátorech, jak dokáží studenty nadchnout.“

FOTO: ObrazV minulých letech se konaly například taneční soutěže, výstavy výtvarných prací, točily se studentské filmy nebo se výtvarně zdobily učebny ve školách i mateřských školkách. Pomáhalo se handicapovaným dětem, dětem z dětských domovů i seniorům. „Projekty, které vznikají, jsou výborné,“ pochválila středoškoláky Kateřina Vágnerová.

Každá vybraná škola získává od společnosti T-Mobile šedesát šest tisíc korun. Jednotlivé školy realizují v průměru osm projektů. Některé z nich vycházejí řádově jen na několik tisíc, rozpočet nákladnějších akcí pojme až polovinu získaného grantu. Mezi finančně náročnější projekty letos patřily například rekonstrukce osvobození města Blovice na jižním Plzeňsku americkou armádou nebo již zmíněný hudební festival Dvořákův máj ve Veltrusech.

Jak se přihlásit

Školu přihlašuje vyučující, který se chce stát koordinátorem projektu. Přihlášené učitele čeká úvodní schůzka, kde se zástupci občanského sdružení Aisis snaží Malé granty co nejlépe přiblížit. Budoucí koordinátoři pak sepisují projektovou žádost. Na jejím základě se vybírají školy, které se projektu zúčastní. Žádost by měla obsahovat představu o zapojení příslušné školy do Malých grantů.

Úkolem koordinátorů vybraných škol je co nejoriginálnějším způsobem sdělit studentům, že v Malých grantech získali šedesát šest tisíc. Že se škola do projektu přihlásila, je pro ně obvykle tajemství. Postupem času ale začínají tušit, že se děje něco neobvyklého.

„Loni jsme měli akci, kde byl imaginární pan Grantík. Byl jim dost protivný, neustále je poučoval, aby šetřili. Pak ale náhle zemřel a studentům v pozůstalosti odkázal šedesát šest tisíc, které škola získala v Malých grantech,“ přiblížila Kateřina Vágnerová. Na konci kalendářního roku studenti sepisují projekty, které pak v lednu a únoru obhajují před grantovou komisí. Realizace projektů probíhá během března až června.

V minulých ročnících se vybíralo okolo deseti škol z celé republiky. Letos by se v případě úspěšného výsledku probíhajících jednání mohl počet zúčastněných týmů zdvojnásobit. Šanci by tak mělo deset škol v Čechách a deset na Moravě.

Ve školním roce 2010/2011 je uzávěrka přihlášek do Malých grantů 25. září 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malé granty nadělí aktivním středoškolákům přes půl milionu