Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Malá mimozemšťanka Dakota Fanning

Redakce

Redakce

27. 10. 2009

dakotka

Ve dvou letech se naučila číst, v pěti začala svou hereckou kariéru a v osmi byla jako nejmladší herečka nominována na cenu Screen Actors Guild Award za strhující výkon ve filmu Jmenuji se Sam, kterým uchvátila Hollywood a stala se tak jednou z nejobsazovanějších dětských hereček současnosti.

Dakota Fanning Zdroj: dakota-fanning.org

„Jsem skutečně jen obyčejné dítě, které miluje herectví.“

Hannan Dakota Fanning se narodila do rodiny sportovců 23. února 1994. Matka Joy Fanning se věnovala profesionálnímu tenisu a otec Steve Fanning hrál baseball, kterého časem zanechal a začal se živit prodejem elektroniky. To že rodiče toužili, aby dcera šla v jejich šlépějích je již nejspíš zřejmé, osud tomu však chtěl jinak.

Dakota byla od mala vždy velmi aktivní se sklony k herectví. Často si přikrývku srkala pod tričko a hrála si na těhotnou maminku, jako miminko jí posloužila mladší sestra Elle Fanning.

Po čase už malou Dakotu domácí hraní neuspokojovalo a začala navštěvovat dětské divadlo. Děti zde nacvičovali svá představení, se kterými posléze vystupovaly před rodiči a ostatním publikem. Zanedlouho si lidé všimli Dakotina výrazného hereckého projevu a prý tenkrát dokonce utíkali do divadla, aby viděli  tu neobyčejnou dívenku vystupovat.

Rodiče proto neváhali a rozhodli se dceřin talent maximálně podpořit dočasným přestěhováním se do Los Angeles a přihlášením jí do herecké agentury. Dakota díky tomu zanedlouho vyhrála svou první roli v reklamě na prací prášek Tide. Začátek v reklamě znamenal další možné příležitosti, a proto se Fanningovi  přestěhovali do L.A. natrvalo.

S Seanem Pennem ve filmu Jmenuji se Sam. Zdroj: dakota-fanning.org

„Dakota byla na svůj věk  velmi zvláštní, moudrá a vyspělá.“ (Jessie Nelson, režisérka filmu Jmenuji se Sam)

Po mnoha epizodních rolí  ve slavných seriálech typu Ally McBeal (2000), Pohotovost (2000), ve které si zahrála např. dívku s leukemií, nebo Kriminálka Las Vegas (2000) se dostavily i malé filmové role např. v komedii Supersvůdníci (2001) nebo v rodinném filmu Fathers Xmas (2001).

První průlomová role přichází až s postavou Lucy ve filmu Jmenuji se Sam (2001). Dakota si zde zahrála dceru retardovaného tatínka po boku ostřílených celebrit Seana Penna a Michelle Pfeiffer. Na castingu zaujala především tím, že prohlásila, že její teta je jako Sam, čímž měla na mysli mentální retardaci. Zajímavostí také je, že při smutných scénách v Jmenuji se Sam myslela na svou mrtvou rybičku Flaundera, aby výraz působil věrohodněji.

Po filmu Jmenuji se Sam už o neuvěřitelném talentu malé herečky věděl celý svět. Za roli Lucy byla nominována jako nejmladší herečka na cenu Screen Actors Guild Award a stala se tak vyhledávanou dětskou herečkou. Při projevu na předávání cen měla na jevišti mikrofon příliš vysoko, a tak ji moderující Orlando Bloom gentlemansky vyzdvihl a držel jí po celou dobu její dlouhé řeči.

hyde and seek

S Dakotou si na schovávanou není radno zahrávat Zdroj: dakota-fanning.org

Dakota ve filmech působí velice přesvědčivě, ať hraje jakkoukoliv roli. Občas je problémem u dětských herců, že jim scénáristé vloží do úst nejrůznější filmová poselství, což někdy působí trochu strojeně… u Dakoty to ale naopak vypadá velice důvěryhodně, protože na plátně působí vždy trochu záhadně, důkazem je i hudební videoklip k Across the universe, kde Dakota představuje dívku s balónkem.

Mimozemšťanka, která okouzlila Spielberga a překonala Roberta de Nira

Zanedlouho si malé slečny Fanning všiml i hollywoodský velmistr Steven Spielberg a obsadil ji do svého sci-fi seriálu Uneseni (2002) jako přestavitelku malé problémové mimozemšťanky Allie. Spielberg Dakotu obsazuje i o tři roky později do svého trháku Válka světů (2005), ve kterém si zahrála s Tomem Cruisem (portrét herce zde), který si ji natolik oblíbil, že jí k narozeninám obdarovává cenými dárky. Dakota  mu naoplátko zas plete šály, protože pletení miluje.

Herečka dále svým výkonem vynikala po boku nejslavnějších celebrit ve filmech Boj o dítě (2002) (Ch.Theron), Holka na roztrhání (2002) (R.Witherspoon), Holky z lepší společnosti (2003) (B.Murphy), Muž v ohni (2004) (D.Washington) nebo v mrazivém thrilleru Hra na schovávanou (2005), kde dokonce překonala i R. de Nira.

S přibývajícícm věkem se Dakota začala objevovat i ve vyspělejších rolích, např. v  roli  Lewellen v hudebním snímku Hounddog (2007) nebo ve filmu Tajný život včel (2008), ve kterém ztvárnila dívku Lily, ktrerá pátrá po matčině minulosti. Nedávno také nadabovala animovanou postavu Koralíny z filmu Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009) (recenze filmu tady). V současné době se věnuje natáčení druhého dílu ságy Stmívání: Nový měsíc, kde si střihne roli krásné upírky.

Co skrývá za tajnými dvěřmi Koralína už mnozí z nás vědí. Co však za svými skrývá Dakota ukáže teprve čas.

Co skrývá za tajnými dvěřmi Koralína už mnozí z nás vědí. Co však za svými skrývá Dakota ukáže teprve čas Zdroj: fanpop.com

Mimo natáčení však Dakota žije běžným životem dospívající dívky, ve škole působí v klubu roztleskávaček s bojovným názvem Vikingové. Má zalibu ve sbírání panenek a celá rodina je členem baptistické církve. Jejími hereckými vzory jsou Meryl StreepHilary Swank, především kvůli své osobnosti. A mezi její oblíbené filmy patří TitanicOcelové MagnolieČaroděj ze země Oz.

Dakotina kariéra zatím stoupá závratnou rychlostí, proto do budoucna lze této nadějné herečce jen popřát, aby se se svým dospíváním mladé celebrity vypořádala lépe než např. Maculay Culkin alias Kevin McCallister z filmu Sám doma nebo protekční dítě Drew Barrymore, které nešvarům slávy propadlo již ve 13 letech.

Na závěr lze jen podoknout, že roztomilá blondýnka s modrýma očima a pihatým nosíkem roste do krásy a brzy bude šlapat na paty svým hollywoodským konkurentkám. A pokud trůchlíte nad tím, že ve filmech ji už nepotkáte jako roztomilou holčičku, mám pro vás dobrou zprávu. Její mladší sestra Elle Fanning, která prozatím žila spíše ve stínu své úspěšnější sestry (často ve filmech hrála Dakotinu mladší verzi) se začíná v poslední době více prosazovat, takže se ještě bude na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malá mimozemšťanka Dakota Fanning