Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Malá koupelna? Poradíme, jak využít prostor na maximum

Malé koupelny trápí hlavně majitele bytů. Omezené možnosti jak stavebně koupelnu rozšířit ale zase nahrávají kreativnějším řešením, jak koupelnu aspoň opticky zvětšit. Jestli v koupelně také bojujete o každý kousek volného místa, tak pro vás máme několik užitečných tipů, jak prostor v koupelně využít co nejefektivněji.

Vsaďte na světlé barvy

Základní poučka, která ale funguje ve všech případech. Čím menší prostor, tím světlejší barvy do interiéru vybírejte. Světlé barvy totiž dokážou alespoň opticky prostor provzdušnit a zvětšit. Tmavé barvy v malém prostoru naopak navozují pocit stísněnosti.

Světlá koupelna má navíc i příznivější vliv na naši psychiku. Celkově jsou světlé a neutrální barvy spojené s čistotou a svěžestí. Do malé koupelny zvolte kromě bílé nebo krémové barvy také doplňky například ve světlých pastelových odstínech jako jsou světle zelená, světle modrá nebo akvamarínová.

Pokud chcete přidat do kontrastu teplejší odstíny, vyberte například světle růžovou nebo levandulovou barvu.

Využijte prostor na stěnách nebo dveřích

Pokud by další koupelnový nábytek výrazně zaplnil už tak malou koupelnu, využijte prostor na stěně nebo dveřích. Seženete plno praktických háčků. Můžete je jednoduše zavěsit na dveře. Tím se vám hned v koupelně vytvoří další úložný prostor. Kromě háčků si můžete pořídit i klasický věšák na ručníky na dveře.

Využijte také stěny koupelny k vytvoření dalšího úložného prostoru. Přivrtejte poličku nebo rovnou pořiďte závěsnou koupelnovou skřínku. Hned získáte další prostor, kam snadno uložíte ručníky, oblečení nebo třeba hygienické a úklidové prostředky.

Pokud máte záchod oddělený od koupelny, pak i tady určitě oceníte závěsnou skřínku. Do malinké místnosti nejspíš mnoho nábytku neumístíte. Místo na poličky nebo skřínku ale na stěnách většinou najdete. Hned získáte praktický úložný prostor třeba na toaletní papír a čisticí přípravky.

Před pořízením skřínky ale důkladně změřte rozměry. Pokud máte atypickou místnost, můžete si nechat vyrobit skřínku přímo na míru.

Vybírejte funkční a jednoduché doplňky

Přeplácaná koupelná rozhodně nepůsobí svěže ani prostorně. Nehromaďte v ní nic, co tam nemá svůj jasný účel a funkci.

Sjednocený vzhled vykouzlíte i díky šikovným dávkovačům nebo organizérům. Do nich hravě uložíte vatové tamponky, tyčinky do uší, ale i kosmetické přípravky nebo líčidla.

Nezapomínejte ale ani na pohodlí. Komfort pro vaše nohy třeba během ranního čištění zubů výrazně zvýšíte výběrem vhodné koupelnové předložky. Navíc tím koupelnu také snadno zútulníte. Díky protiskluzovému podkladu zvýšíte i bezpečnost a snížíte riziko uklouznutí.

Při výběru koupelnové předložky se zaměřte také na materiál. Nejčastěji narazíte na polyester, který nabízí výborné vlastnosti. Nepohlcuje vlhkost, což v koupelně rozhodně oceníte.

Kromě toho ale do malé koupelny vybírejte předložku i podle barvy a vzoru. Můžete jít cestou výrazného kontrastu ke světlým obkladům a dlažbě.

Případně volte jemnější pastelové odstíny nebo luxusní vzory připomínající mramor. Ty na první pohled upoutají pozornost a koupelně dodají netradiční vzhled.

Bonusové tipy jak opticky zvětšit koupelnu

Základem je rozhodně světlo. Pokud v koupelně máte malé nebo dokonce žádné okno, můžete to vyřešit praktickým osvětlením. Ideální jsou světla zabudovaná přímo v zrcadle. Některé LED světla umí také měnit svou barvu nebo intenzitu.

Čím větší zrcadlo vyberete, tím lépe. V malé koupelně se rozhodně nebojte ani zrcadla přes celou stěnu nad umyvadlem.

Pokud máte v koupelně vanu, místo sprchového závěsu zvolte raději skleněnou zástěnu. Nejen že vypadá mnohem elegantněji, ale opticky nezabírá tolik prostoru. Je také praktičtější na úklid, protože po ní stéká voda rovnou do vany.

Nezabírejte místo v malé koupelně pračkou. Přemístěte ji například do chodby nebo kuchyně. Případně vybírejte menší pračku s vrchním plněním, která nevyžaduje tolik místa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malá koupelna? Poradíme, jak využít prostor na maximum