Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Makedonské Literární žezlo patří básníku Ivu Odehnalovi

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

FOTO: SkopjeČeský básník Ivo Odehnal v červnu převezme Literární žezlo Společnosti makedonských spisovatelů za básnickou sbírku Brněnská pasáž. Při příležitosti udělení ceny bude Ivo Odehnal jmenován čestným básníkem města Skopje a výběr z jeho básnické tvorby bude vydán v češtině, makedonštině a angličtině.

FOTO: Skopje

Hlavní město Makedonie. Odehnal je jeho čestným básníkem, Zdroj:wikimedia.org

Od roku 1961 Ivo Odehnal přispíval zejména do Literárních novin a do časopisů jako Dokořán či Host do domu. Od roku 1970 napsal přes dvacet básnických sbírek, které jsou inspirovány jeho rodným Valašskem, přírodou či vzpomínkami na dětství.

Brno, město dojmů

Jeho nejnovější básnická sbírka Brněnská pasáž vydaná loni v nakladatelství Doplněk je protkaná reflexemi a dojmy vztahujícími se k městu Brnu, kde prožil skoro padesát let života. A právě za vysokou estetickou úroveň byl Ivo Odehnal s touto sbírkou oceněn. Předseda poroty Vele Smilevski ohodnotil „motivické, tematické a stylové zvláštnosti Odehnalovy tvorby, jeho organizační aktivity a především značně rozsáhlé básnické dílo, v němž významné místo zaujímá poema Píseň o velkomoravské náušnici.“

Vysoké hodnoty díla podtrhává i samotný překlad z češtiny do makedonštiny, o který se postaral slavista a balkanolog Ivan Dorovský, předseda Společnosti přátel jižních Slovanů, ale také čestný člen Společnosti makedonských spisovatelů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Makedonské Literární žezlo patří básníku Ivu Odehnalovi