Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Magnesia Litera se probouzí a sbírá síly na vyhlášení nejlepších knih uplynulého roku

FOTO: Magnesia Litera

Do debat českých čtenářů a knižních odborníků se po roce vrací téma, které hodnotí loňskou knižní produkci. Výroční knižní ceny Magnesia Litera se opět začínají hlásit o slovo. Hlas Magnesie bude nejsilnější ve Stavovském divadle 10. dubna. Tam vyřkne názvy nejlepších titulů a jména jejich autorů.

FOTO: Magnesia Litera

Vítězové Magnesie Litery 2010, Zdroj: magnesia-litera.cz

Magnesii Liteře je letos deset let. Narozeniny ale překvapivě neoslaví na slavnostním večeru předávání cen. Ten podle Pavla Mandyse, hlavního organizátora, patří zejména knižním vítězům a ne občanskému sdružení, které cenu pořádá. Knižní nadšence to však jen potěší. Mandys totiž prozradil, že Magnesia Litera narozeniny oslaví na začátku podzimu a při té příležitosti vyhlásí knihu desetiletí. „Jako jsme se loni inspirovali Oscary, letos nám s nápadem pomohla britská Man Booker Prize,“ oznámil Mandys a vysvětlil, že jeho angličtí kolegové také vyhlašují nejlepší knihu za deset let.

Co je nového?

Letos od soutěže žádné změny nečekejte. Z jednoho prostého důvodu – všechny loňské novinky se osvědčily, takže není co měnit. „Našim cílem je propagovat českou původní literaturu a to se nám loni splnilo nad očekávání. Proto necháváme šest nominací oproti třem v kategorii Litera za prózu. Próza tak bude mít větší šanci stát se Knihou roku,“ vysvětlil Mandys. Stejně jako loni bude Knihu roku vybírat ze všech nominovaných publikací třísetčlenný sbor složený z knihkupců, knihovníků, literárních kritiků, redaktorů a pedagogů. „Loni z tří set oslovených osobností hlasovala polovina, předpokládáme, že podobně tomu bude i letos,“ dodal Mandys.

Vítězná kniha se má na co těšit. Povídkový triptych Zmizet loňské vítězky Petry Soukupové se po získání hlavní ceny začal prodávat rychlostí blesku. „S celkem dvanácti tisíc prodaných výtisků se Zmizet zařadilo mezi nejprodávanější původní tituly na českém trhu v loňském roce. A memoáry Ivana Klímy, které získaly Literu za literaturu faktu, jsou dnes díky Magnesii nejúspěšnějším autorovým titulem za posledních deset let,“ řekl mimo jiné Mandys.

Komu se loni nelíbila červená knihovna, může se letos těšit na detektivku

Slavnostní večer bude už potřetí moderovat herečka Aňa Geislerová. „Na podobě večera pracujeme s Benem Tučkem a Markem Najbrtem. Můžu prozradit, že se bude opět jednat o příběh s pointou. Pokusím se to nepokazit, ale chci se věnovat hlavně knihám, protože je to jejich večer,“ prozradila moderátorka. A Pavel Mandys doplnil, že tématem večera bude detektivka a thriller. Ostatně to můžeme poznat už z pohlednic, které slouží jako hlasovací lístky a které jsou k dispozici v knihovnách a knihkupectvích po celé republice.

Zatím Litera obdržela 318 přihlášek, číslo ale není konečné, protože někteří nakladatelé knihy přihlásili se zpožděním. Největším počtem nominací tradičně disponuje kategorie Litera za překladovou knihu, na paty jí ale šlape literatura faktu. „Letos je hojně obeslána také kategorie knih pro děti a mládež, ta dříve byla slabá. Mohlo by to znamenat, že se vracíme do zlatých let české dětské literatury,“ řekl Vladimír Karfík, porotce prozaické kategorie. Letos je také poprvé do soutěže přihlášená kniha, která existuje pouze v elektronické podobě. Porotce těší i fakt, že do hry vstupují všechny seriózní vydavatelské domy.

Jak to všechno dopadne, si musíme ještě nějaký čas počkat. Nominace budou pravděpodobně známy 24. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magnesia Litera se probouzí a sbírá síly na vyhlášení nejlepších knih uplynulého roku