Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Magnesia Litera 2014 zná vítěze. Cenu za Knihu roku si odnesl Jiří Padevět

Hana Mazancová

Hana Mazancová

8. 4. 2014

Na Nové scéně Národního divadla byly vyhlášeny ceny Magnesia Litera pro rok 2014. Z celkových 24 knižních nominací si cenu v nejsledovanější kategorii próza odnesl Emil Hakl za knihu Skutečná událost. Knihou roku se stal Průvodce protektorátní Prahou od Jiřího Padevěta.

OBR: Magnesia Litera 2014

Magnesia Litera 2014 zná své vítěze. Zdroj: Magnesia Litera

Už 13. ročník předávání cen Magnesia Litera zná své vítěze. Literu za nakladatelský čin si odneslo nakladatelství Paseka, a to za rozsáhlé dílo Velké dějiny zemí Koruny české. Dilia Literu za objev roku získal Jan Trachta za knihu Tichý dech.

Literu za překladovou knihu předávala herečka a zpěvačka Bára Poláková. Cenu získal Robert Svoboda za překlad knihy Harmonia caelestis od Pétera Esterházyho. „Děkuji všem, kteří mě naučili ten hlavní pracovní prostředek, tedy jazyk,“ řekl Svoboda při děkovné řeči. Zároveň poděkoval Péterovi Esterházymu, že se mohl na jeho díle „vyžít“.

Hlava v hlavě

Následovala kategorie Litera za knihu pro děti a mládež, cenu si odnesli Ondřej Buddeus a David Böhm za knihu Hlava v hlavě. „Děkuju dětem za inspiraci,“ zhodnotil stručně David Böhm. Ten už dříve přiznal, že ke knize ho dovedly právě jeho tvrdohlavé děti.

OBR: Jiří Padevět: Průvodce protektorátní PrahouLiteru za literaturu faktu předával Petr Třešňák, zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt. Vítězem v této kategorii se stal Jiří Padevět za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Literu za poezii si odnesla Kateřina Rudčenková za sbírku Chůze po dunách. „Chci říct, že si hrozně moc vážím poezie. Musím poděkovat hlavně nakladatelství a mým sexy nakladatelům,“ uvedla autorka.

Litera za prózu, nejsledovanější cena předávání Magnesia Litera, byla letos opravdu napínavá. Z celkových šesti nominací se vítězem stal Emil Hakl, který zaujal knihou Skutečná událost. „To jsem opravdu nečekal, takže nemám ani komu poděkovat. Snad rodičům, že se toho nedožili. Takže jsem tady za troubu,“ řekl s úsměvem při děkovné řeči Hakl. „Já jsem tak překvapenej, že si jdu zase sednout,“ dodal Hakl.

Kosmas cenu čtenářů získal Zdeněk Svěrák za knihu Po strništi bos. Magnesii Literu za Knihu roku si odnesl Jiří Padevět za Průvodce protektorátní Prahou. „Autoři prý popisují hezké věci, ale já jsem nic hezkého nepopisoval. Asi je vidět, že má smysl připomínat si i věci nepěkné,“ uvedl Padevět.

Cílem ocenění Magnesia Litera je podpořit českou i překladovou literaturu. Cena má celkem osm kategorií. Letošní ročník byl rekordní, do soutěže dorazilo celkem 349 přihlášek. Nejpočetnější kategorií byla opět Litera za prózu s celkem 73 tituly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magnesia Litera 2014 zná vítěze. Cenu za Knihu roku si odnesl Jiří Padevět