Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Reportáž: Jak se z Magnesie Litery stala červená knihovna

KnihovnaO víkendu se rozdávala jedna cena za druhou. V sobotu byli Anděly oceněni nejlepší čeští současní hudebníci, v neděli Magnesií Literou spisovatelé. Zatímco udílení Andělů byla jedna velká show, Magnesia Litera se konala ve Stavovském divadle a ponechala si svou vážnost, přestože ji moderátorka Aňa Geislerová mnohdy chtěla malinko potlačit.

Ilustrační foto Zdroj: cooperativeindividualism.org

Ilustrační foto Zdroj: cooperativeindividualism.org

Tématem večera byla červená knihovna. Proč, to vysvětlila moderátorka Geislerová hned v úvodu. Přiznala se, že vážné literatuře vůbec nerozumí a že loni, kdy moderovala Magnesii poprvé, se snažila být inteligentní. A proč se přetvářet? „Jsem vášnivou čtenářkou červené knihovny. Tu mám opravdu velmi ráda, a dokonce do té míry, že jsem sama jednu takovou červenou knihu napsala.“ A tak Aňa ve spolupráci s režisérem Markem Najbrtem připravila trochu netradiční podobu večera.

Co na srdci, to na jazyku, co na jazyku, to na papíře

Právě touto větou uvedla moderátorka svou knihu (svou knihou?), ale především hlavní postavu večera: hrdinku s autobiografickými prvky. Poté, co vyhlásila Literu za nakladatelský čin, kterou předal ředitel Národního divadla Ondřej Černý a obdrželo ji nakladatelství Prostor za dílo Milady Součkové, vrhla se Geislerová do vyprávění příběhu své knihy.

Ilustrační foto Autor: Eva Marková, Topzine.cz

Ilustrační foto Autor: Eva Marková, Topzine.cz

Na jeviště přišla v červených punčochách a s obří červenou knihou mladá slečna, která na tomtéž místě doslova objevila objev roku. Krásného mladého muže. A zatímco se herečka zaobírala svým objevem, Aňa se soustředila na objevy jiné. Na ty literární. Jejím objevem se stal taktéž mladý muž – Jiří Hoppe, který vytvořil knihu Opozice ´68.

S uvedením další kategorie, Litery za překlad, pomohla moderátorce herečka Jana Plodková, o které je známo, že by co nevidět chtěla zkusit štěstí v zahraničí. Přestože hvězda filmu Protektor z počátku nechtěla, nakonec titul červené knihy své starší kolegyně do angličtiny přeložila. A předala i cenu překladateli Richardu Podanému za překlad knihy Nejtišší trest od Davida Lodge.

Lodge, David: Nejtišší trest Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta

Lodge, David: Nejtišší trest Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta

Věřím jen těm faktům, které si sám zfalšuji

Příběh hrdinky s autobiografickými prvky, jak Aňa neustále zdůrazňovala, však nekončí. Naopak, dojde k první katastrofě. Přímo na pódiu ji (hrdinku s autobiografickými prvky) využil její objev, krásný mladý muž. A jak už to tak v červených knihách bývá, užil si a stejně rychle jako na bílém koni přijel, tak rychle (jako bídák) odcválal. „Já samozřejmě vím, že je to všechno trošičku naivní a úplně pitomé, ale mě se to tak prostě líbí,“ řekla po scénce Geislerová. A to je zkrátka fakt, ten se nezmění. Následovala kategorie, jak jistě tušíte, Litera za literaturu faktu. Toto ocenění z rukou náměstkyně primátora Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas dostal Ivan Klíma za své paměti Moje šílené století.

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Poté byli diváci svědky něčeho, co určitě nečekali. Pódium před nimi se totiž za hudby z filmu Moulin Rouge proměnilo v „bordel“, v němž se hrdinka románu náhle ocitla. A od Moulin Rouge, Paříže a vykřičeného domu to už není tak daleko k prokletým básníkům a k básníkům českým. Literu za poezii přišla předat Dagmar Havlová, která se nebála zarecitovat báseň pro ni napsanou před dávnými časy. Cenu dostala Viola Fischerová za sbírku Domek na vinici.

Viola Fischerová Zdroj: archív PEN Klubu

Viola Fischerová Zdroj: archív PEN Klubu

Děti, čtěte, čtěte, čtěte! A jestli to neumíte, tak jste u mě nuly!

Hrdinka s autobiografickými prvky se ocitla na samém dnu. Jak už to ale v červených knihách bývá, bude zachráněna. Mladým a krásným zachráncem. Přišel na poslední chvíli, ale stihl to. Hrdinka se však bude muset opět naučit žít. Bude se učit jako malé dítě. Následující Literu za knihu pro děti a mládež předala Ivě Procházkové za román Nazí předsedkyně Jana Čeňková, která se přiznala, že za svůj život přečetla pouze jednu červenou knihu.

Litera za prózu, jedna z hlavních cen, byla uvedena bez knižní scénky. Oceněným se stal, možná trochu neočekávaně, Ivan Matoušek a jeho kniha Oslava. „Já jsem hlavně překvapenej, že jsem se dostal na tohle pódium, protože teď ta knížka bude mainstreamová, že?“ S nadhledem a neskrývanými obavami se autor tázal moderátorky, která ho vítala ve své pokleslé červené knihovně.

Matoušek, Ivan: Oslava Zdroj: archív Revoler Revue

Matoušek, Ivan: Oslava Zdroj: archív Revoler Revue

Herečka, která celý večer hrála moderátorku, naznačila, že konec její hrdinky bude šťastný. Šťastná, ale zároveň překvapená byla i Kateřina Tučková, která dostala Cenu čtenářů za Vyhnání Gerty Schnirch.

Happy end

Červený román Ani Geislerové, příběh její hrdinky, ale i slavnostní předávání cen Magnesia Litera, to vše dopadlo dobře. Diváci ve Stavovském divadle, ale i ti, kteří se dívali na přímý přenos v televizi, byli svědci červenobílé svatby. „Od teď již budete procházet literární džunglí na věky spolu, dokud vás nástrahy postmoderny nebo smrt autorky nerozdělí,“ požehnala novomanželům moderátorka.

Anna Geislerová Zdroj: magnesia-litera.cz

Anna Geislerová Zdroj: magnesia-litera.cz

Konec večera patřil nejlepší knize, kterou je Zmizet mladé spisovatelky Petry Soukupové. Ona, ale i ostatní ocenění spisovatelé přijímali gratulace především na recepci, která se konala v rezidenci primátora Prahy. A zde, se sklenkou sektu v ruce, mi Aňa Geislerová prozradila, že žádnou knihu bohužel nenapsala. Ale protože „její“ kniha měla úspěch, možná někdy něco takového napíše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž: Jak se z Magnesie Litery stala červená knihovna