Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Magický prazdroj: (J)Apokalypsa

Redakce

Redakce

1. 6. 2010

„Co je to ta Jakokalypsa?“

Mrakoplaš se zamyslel. „No,“ začal potom váhavě, „to je konec světa. Tak nějak, asi.“

„Asi? Tak nějak konec světa? Tím chceš říct, že to není jisté? Jako že se rozhlídneme a budeme se lidí ptát, promiňte, ale neslyšel jste něco‘?“

Terry Pratchett: Magický prazdroj

Zjevení svatého Jana je poslední knihou Nového zákona. Často bývá podle řeckého slova apokalypsis (zjevení, odhalení) nazývána jako Apokalypsa.

Podle futuristů popisuje Kniha Zjevení výlučně nebo ve velké míře události, které nastanou na konci časů. Předvídají blížící se konec světa plný utrpení a násilí, kdy Bůh ztrestá hříšné lidstvo za všechny jeho hříchy, ale zachrání přitom malou hrstku věrných.

Na futuristickém a doslovném pojetí Zjevení staví mimo jiné millenarismus (známý také jako chiliasmus), učení, které na konci světa očekává nástup blažené tisícileté Kristovy říše. S tím jsou spojeny také četné snahy o vypočítání konce světa, které se objevují v průběhu celých církevních dějin. Pokusy o uspíšení zkázy světa, aby mohla být nastolena tisíciletá říše, vedly především v lidových vrstvách k občasným revolučním násilným vlnám. V Čechách se chiliasmus objevil například při nástupu Husitů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magický prazdroj: (J)Apokalypsa