Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Máchovo výročí oslaví i České centrum v Londýně

Redakce

Redakce

18. 11. 2010

FOTO: Irena a Vojtěch Havlovi200. výročí svého narození oslaví Karel Hynek Mácha i v Londýně. Británii se český básník a spisovatel představí scénickým čtením Máje a projekcí filmové adaptace novely Cikáni s hudebním doprovodem Karla a Ireny Havlových. 

FOTO: Irena a Vojtěch Havlovi

Irena a Vojtěch Havlovi, Zdroj: archiv Českého centra

V úvodu večera se Mácha pokusí prorazit jazykovou bariéru scénickou ukázkou ze své vrcholné skladby Máj ústy anglické herečky a režisérky Catherine Alexander. Ta využila nového překladu Máje Marcely Sulakové vydaného nakladatelstvím Twisted Spoon Press v roce 2005 s doprovodnými ilustracemi Jindřicha Štýrského.

Prolomení jazykové a kulturní bariéry hudbou a vizuálními dojmy

Následovat bude filmová adaptace Máchových Cikánů, kterou natočil Karel Anton v roce 1921. Režisér se ve svém snímku snaží zachytit věrnou podobou této novely, ve které se benátský gondoliér rozhodne pomstít českému šlechtici za to, že odloudil jeho milou. Karel Anton zachycuje znaky romantické literatury a zdárně využívá filmových prostředků k zachycení dramatických konfliktů na pozadí italských Benátek i tajuplné české krajiny.

„Přestože, Máchovo dílo patří k vrcholům romantické literatury, jeho tvorba je v Británii, zemi lorda Byrona, Percy Shelleyho a Johna Keatse, nezmána. Věřím, že právě kombinace poezie, filmu a živé hudby získá pro tohoto autora širší britskou veřejnost.“
Ladislav Pfimpfl, ředitel Českého centra v Londýně

Antonův snímek patří do éry němých filmů, jejichž součástí byl živý hudební doprovod. V londýnském kulturním centru se série němých filmů promítá již pátým rokem. V minulosti zde byly uvedeny projekce slavných snímků jako například Erotikon s hudebním doprovodem vedeným pod taktovkou dirigenta Maria Klemense nebo film Gustava Machatého Kreutzerova sonáta s hudebním doprovodem Pavla Fajta a Petera Grahama.

Antonovy Cikány doprovodí manželé Havlovi hrou na piano, violoncello a violu de gamba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máchovo výročí oslaví i České centrum v Londýně