Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Mácha se přestěhoval z pražského Petřína do Litoměřic. Tam už jeden je

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

28. 11. 2010

OBRÁZEK: Karel Hynek MáchaLetos uplynulo dvě stě let od narození jednoho z největších českých básníků, Karla Hynka Máchy. Jubileum si připomněli významní literáti i Máchovi vděční čtenáři, obyvatelům Litoměřic však pouhé vzpomínání nestačilo. Při příležitosti výročí vztyčili básníkovi sochu, v Litoměřicích už druhou.

OBRÁZEK: Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha Autor: Jan Vilímek

Karel Hynek Mácha (1810-1836) se narodil v Praze, své poslední dny však prožil v Litoměřicích. V nich už od 30. let stojí básníkova socha zhotovená sochařem Václavem Blažkem. Od letošního listopadu má však Blažkovo zobrazení Máchy ve městě dvojče, básníkovo zpodobnění z pražského Petřína.

Petřínský Mácha v Litoměřicích

Pražané se nemusejí děsit, že by o jednu z ozdob svého parku přišli, v Litoměřicích totiž odhalili pouze kopii Myslbekovy pražské sochy. Ta však byla původně určena právě pro Litoměřice, prozradil iniciátor akce, akademický malíř Jan Grimm, v rozhovoru pro Portál české literatury. Jenže socha se tehdejším členům spolku Svatobor, který za vznikem Myslbekova díla stál, natolik zalíbila, že rozhodli o jejím setrvání v Praze. „Zároveň se ale dohodli,“ dodal na vysvětlenou Grimm, „že udělají ještě jeden odlitek, který přeci jen půjde do Litoměřic.“

Úmysl členů spolku Svatobor však kvůli válce nedošel naplnění, a tak mají Litoměřice svého Máchu, v pořadí již druhého, teprve od letošního podzimu. Náklady na vznik sochy, která byla slavnostně odhalena v neděli 21. listopadu, pokryly finance z veřejné sbírky. Jan Grimm doufá, že se socha v přírodním lesoparku na Mostné hoře stane místem setkávání, podobně jako její předloha na Petříně.

„V Litoměřicích je spoustu středních škol, bylo by fajn, kdyby je socha inspirovala k tomu, aby u ní začaly organizovat majálesy,“ plánuje hlavní iniciátor, „myslím si, že je to potřeba, protože Mácha je dnes opomíjený.“ Pokud tomu tak opravdu je, pro Litoměřice to bezpochyby neplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mácha se přestěhoval z pražského Petřína do Litoměřic. Tam už jeden je