Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Mácha, jak ho neznáte v podání umělců Národního divadla

Redakce

Redakce

23. 10. 2010

FOTO: KAREL_HYNEK_MACHA.RIP!POZVÁNKA! Na Nové scéně Národního divadla se 11. listopadu uskuteční repríza představení KAREL_HYNEK_MACHA.RIP, autorského experimentálního projektu, který představuje tuto ikonu českého romantismu tak, jak ji neznáme.

FOTO: KAREL_HYNEK_MACHA.RIP

KAREL_HYNEK_MACHA.RIP Zdroj: Novascena.cz

Projekt koresponduje s programem letošního máchovského roku, kdy si připomínáme 200. výročí narození Karla Hynka Máchy, avšak zároveň se z jeho tradičnějšího pojetí vyděluje. V  představení KAREL_HYNEK_MACHA.RIP je básník představován jinak, než jak je obvyklé.

Máchovské kuriozity

Nejedná se o představování životopisných údajů či výklad jeho děl, spíše o jakousi hádanku a experiment. V inscenaci režiséra Petra Štindla se prolínají básně a šifrované deníkové záznamy, variace na útěky z domova do dalekých krajin, ale třeba i obrazy z exhumace Máchových ostatků či literární kuriozity z máchovského kánonu.

FOTO: KAREL_HYNEK_MACHA.RIP

Mácha, jak ho neznáte

Na tomto představení je výjimečná také minimalistická scénická hudba skladatele Marko Ivanoviće, kterou živě přímo na jevišti interpretuje saxofonové kvarteto Bohemia. Projekce v dokumentárním stylu jsou dílem filmového režiséra Julia Ševčíka a kromě archivních materiálů jsou v nich použity i dotáčky z reálných lokací v indické Kalkatě.

Dvě stě let máchovského kultu

V české kultuře je K. H. Mácha uctíván, avšak stále nad ním visí jakési mystično. Toto však nemusí být vnímáno negativně, neboť to koresponduje s náplní jeho romantických děl. Máchovskému kultu to jistě přidává na zajímavosti.

KAREL_HYNEK_MACHA.RIP

Nová scéna, 22.10. a 11.11. 2010

Režie: Petr Štindl

Scéna: Petr B. Novák

Kostýmy: Zuzana Přidalová

Projekce: Julius Ševčík

Hudba: Marko Ivanović

Vedení projektu za Novou scénu: Daniel Přibyl

Hrají: Marie Jansová, Irena Kristeková, Jan Hofman, Pavol Smolárik, Radomír Švec a saxofonové kvarteto Bohemia

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mácha, jak ho neznáte v podání umělců Národního divadla