Menu
TOPZINE.cz
Sport

Lyžařský začátek roku: Běžcům a Koudelkovi se dařilo, Záhrobská po sedmi letech nedojela

Martin Slabý

Martin Slabý

12. 1. 2011

Střídavě se v posledních dnech vedlo českým reprezentantům na sjezdovkách, běžeckých tratích a skokanských můstcích. Zatímco Lukáš Bauer v závěrečném závodě Tour de Ski vybojoval třetí místo a Roman Koudelka si pro stejnou pozici doletěl v nedělním klání v Harrachově, Šárka Záhrobská svou jízdu ve Flachau nezvládla a nepodívala se ani do cíle prvního kola.

Roman Koudelka

Roman Koudelka vybojoval v nedělním harrachovském závodě třetí místo Zdroj: Jiří Nikodým

Prosincové skokanské závody v Harrachově se nezdařily, když je překazilo počasí, a tak se zraky vyznavačů tohoto sportu upínaly do Krkonoš druhý lednový víkend, kdy se zde měly konat dva závody v letech. Závody se konaly a nečekaně v nich zazářil Roman Koudelka. Český reprezentant potvrdil už v pátek, že je kvalitním skokanem, když vyhrál sázku se svými kolegy z týmu o to, kdo z místa vyskočí nejvýše. Koudelka dokázal překonat laťku ve výšce 153 cm.

Roman Koudelka

Nejprve skočil Roman Koudelka nejvíce do výšky, o víkendu pak z českých skokanů skákal i nejdále Zdroj: Jiří Nikodým

O den později už doskočil v prvním leteckém závodě do první desítky, kterou svými výkony 190,5 a 184,5 m uzavíral. Vynikající umístění si připsal i Jan Matura, který skončil těsně za ním jedenáctý. Vrchol víkendu měl však teprve přijít. V neděli Koudelka už v prvním kole dolétl na značku 208,5 a ve druhém tento výkon ještě o dva a půl metru vylepšil, což mu v celkovém součtu zajistilo životní úspěch, když se poprvé v kariéře probojoval třetím místem na stupně vítězů. Na předních příčkách mu tentokrát dělal společnost Borek Sedlák, který byl desátý. Oba dva závody vyhráli Rakušané. V sobotu se radoval Koch, v neděli pak lídr světového poháru Morgenstern.

Zatímco se v Harrachově skákalo, o několik stovek kilometrů dál, v italském Val di Fiemme, se jezdilo po sjezdovce. Neproháněli se po ní však sjezdaři, ale běžci na lyžích. Poslední díl etapového závodu totiž spočíval právě ve výšlapu na sjezdovku Alpe Cermis. Do závodu šel „až“ z desátého místa i Lukáš Bauer. Dvojnásobnému vítězi Tour de Ski ale trať náramně svědčila, když dokázal smazat manko sedmadvaceti sekund, které měl na medailové umístění, a do cíle dojel třetí. Úspěch českých běžců podtrhl osmým místem Martin Jakš a v závodě žen devatenáctá Eva Nývltová a sedmadvacátá Ivana Janečková. Celkovými vítězi Tour de Ski se stali Švýcar Cologna a Polka Kowalczyková.

Konečné pořadí Tour de Ski

1. Cologna 4 h 28 m 2 s

2. Northug -27, 3 s

3. Bauer -1:44, 1

8. Jakš -2:39, 9


1. Kowalczyková 2 h 47 m 31 s

2. Johaugová -1: 21, 5

3. Longaová -2:40, 7

19. Nývltová -10:20, 3

27. Janečková -15:18, 2

Na sjezdovce ještě zůstaňme. V neděli se v Adelbodenu jel slalom mužů, ve kterém se české barvy rozhodně neztratily. Ondřej Bank sice tentokrát nedokončil první kolo, výborně ho však zastoupil Filip Trejbal. Po prvním kole pětadvacátý závodník se ve druhé části dokázal ještě zlepšit a nakonec si připsat dvanáct bodů za devatenácté místo. Těsně od bodovaného umístění byl Kryštof Krýzl, který první kolo dokončil na jednatřicáté příčce. Z vítězství ve Švýcarsku se radoval Ivica Kostelič z Chorvatska.

Výsledky slalomu v Adelbodenu

1. Kostelič 1:50, 90

2. Hirscher 1:51, 16

3. Herbst 1:52, 19

19. Trejbal 1:54, 26

31. Krýzl 59:15

Bank a Vráblík nedokončili 1. kolo

Téměř sedm let trvala série Šárky Záhrobské bez jediného nedojetého závodu ve světovém poháru. V úterý ve Flachau tahle šňůra skončila. Nejlepší české slalomářce, která se však od začátku sezóny potýká s poněkud slabší formou, závod nevyšel a skončil pro ni už krátce po druhém mezičase úvodního kola. Již z její jízdy se zdálo, že chyba bude zřejmě ve vybavení, a to také nakonec potvrdila i sama Záhrobská, když prozradila, že na vině byly špatně připravené lyže. Do druhého kola se neprobojovala ani Michaela Smutná. Zato Finka Poutiainenová a Němka Rieschová se do druhého kola nejen dostaly, ale dokonce se po něm i radovaly z vítězství, když obě dokončily závod v naprosto stejném čase.

Výsledky slalomu ve Flachau

1. Poutiainenová

Rieschová 1:42, 52

3. Noensová 1:43, 04

Záhrobská a Smutná nedokončily 1. kolo

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lyžařský začátek roku: Běžcům a Koudelkovi se dařilo, Záhrobská po sedmi letech nedojela