Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Lyžařská sezóna začíná. Areály spustily umělé zasněžování

ČTK

ČTK

23. 11. 2015

Nejvýše položené areály v Karlovarském a Plzeňském kraji o víkendu spustily umělé zasněžování. Na Šumavě v noci na dnešek napadl přírodní sníh. Zasněžování přeje i počasí, na horách je stále pod nulou.

FOTO: Co se v mládí naučíš aneb na lyžích od útlého věku

Zasněžovat se začalo ve Ski&Bike areálu Špičák. „Do rána napadlo také 15 centimetrů přírodního sněhu, především v horních partiích střediska. Pokud se budou teploty i během dnešního dne pohybovat alespoň okolo minus tří stupňů, budou sněhová děla v provozu. Jinak se spustí vždy až to teploty umožní,“ řekl ČTK provozní ředitel areálu Vladimír Kasík.

Na Špičáku se zatím vyrábí umělý sníh především v horní části, u nástupní stanice lanovky se teplota nyní pohybuje okolo nuly.

Sněžná děla se v noci rozjela i ve skiareálu Klínovec v Krušných horách. I tam teploty klesly na minus tři stupně a napadlo několik centimetrů přírodního sněhu. Areál přednostně zasněžuje sjezdovku Dámská.

Některá lyžařská střediska v Jeseníkách začala tento víkend také poprvé skrápět své svahy umělým sněhem. Provozovatelé využili poklesu teplot, které se ve vyšších částech hor již držely pod nulou. Sněhová děla pustili například v jednom z nejmodernějších jesenických středisek v Koutech na Šumpersku, zasněžovat začali také v Branné. Tam chce tamní provozovatel spustit vleky již v pátek 27. listopadu. Díky dobrým klimatickým podmínkám zahajuje sezonu v zemi tradičně mezi prvními.

„V horních partiích zasněžujeme už od sobotního večera. Zasněžujeme u horní stanice, kde se teploty pohybují kolem čtyř až pěti stupňů pod nulou. Pokud to počasídovolí, budou sněhová děla v provozu i v příštích dnech. Podle předpovědi bychom mohli pokračovat ještě další čtyři dny,“ řekl dnes ČTK zástupce střediska Kouty Petr Marek. Podotkl, že v dolních partiích areálu se zatím teploty drží kolem nuly. Sezonu by středisko chtělo zahájit během prosince. „Kdyby to vyšlo po Mikuláši, bylo by to dobré,“ doplnil Marek.

Sněhová děla spustili také v Branné. „Už jsme začali, něco už máme nasněženo. Teploty jsou sice ještě nevyrovnané a rozdíl někde činí až tři stupně, ale tam, kde se to dá, jela děla celou noc. Teploty se drží kolem tří stupňů pod nulou,“ řekl dnes ČTK provozovatel areálu Rostislav Procházka. Podle jeho plánů by mělo rozjet sezonu středisko už nadcházející pátek, už tradičně kvůli tomu uzavřel sázku. „Myslím, že to vyhrajeme,“ pochvaloval si s výhledem na příští dny Procházka.

Podmínky pro zasněžování byly dobré i v ostatních areálech, provozovatelé však kvůli ekonomickým důvodům spustí děla až od prosince. „Elektřinu jsme objednávali pro zasněžování až od prosince, je to kvůli zkušenostem z minulých let. V listopadu jsme poslední dobou zasněžovali jen jednou, několikrát jsme tak přitom museli elektřinu zaplatit, ačkoliv jsme kvůli podmínkám nezasněžovali. Letos tak začneme až od 1. prosince,“ řekl dnes ČTK zástupce areálu v Přemyslově Jaroslav Podzimek. „Do té doby alespoň vše promrzne, jinak jsme na sezonu připraveni,“ doplnil Podzimek. Dodal, že sezonu již tradičně areál spouští první vánoční svátek.

Stejná situace platí také v Petříkově na Šumpersku. Podle provozovatele jednoho z tamních areálů Františka Kaštyla je středisko na sezonu rovněž připraveno, kvůli ekonomické stránce však rovněž spustí děla až od prosince.

Zimní střediska v Jeseníkách investovala před zahájením sezony především do zasněžování. Provozovatelé nakupovali hlavně nová sněhová děla a budovali nové nádrže na vodu. Podle nich je tato investice v současných poměrech nezbytná. Případný nedostatek sněhu by je tak neměl zaskočit.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lyžařská sezóna začíná. Areály spustily umělé zasněžování