×
TOPZINE.cz

Lymská borelióza: Zákeřný nepřítel

Zdroj: zoology.fns.uniba.sk

Bojíte se klíšťat? Nebo tedy spíše nemocí, které přenášejí a kterými vás mohou nakazit? O klíšťové encefalitidě už zde byla řeč, nyní se podíváme na nemoc zvanou Lymská borelióza. Pokud na svém těle několik dnů až týdnů od přisátí klíštěte objevíte rudou skvrnu, měli byste neprodleně navštívit lékaře.

Zdroj: zoology.fns.uniba.sk

Lymská borelióza je onemocnění způsobené bakteriemi Borrelia burgdorferi a jejím typickým přenašečem je nejen klíště obecné, ale v menší míře i jiný hmyz sající krev. Charakteristickým projevem je zarudnutí kůže v místě přisátí klíštěte. Pokud si tohoto varovného příznaku všimnete včas a zahájíte léčbu antibiotiky, můžete tak předejít následným závažným komplikacím.

Příznaky nemoci

Pokud si skvrny nebudete všímat, časem zmizí. Borelie se však dále rozšíří do těla a nikdo a nic je nezastaví. Za několik týdnů můžete mít pocit, že jste dostali chřipku. Celková schvácenost, bolesti svalů a kloubů, případně také v krku. Teplota však nebývá příliš vysoká a také nedostanete rýmu ani kašel. Pořád je zde ještě šance, pokusit se zničit borelie antibiotiky. Pokud nenapadnou váš nervový systém, je zde ještě velká šance na uzdravení.

Borelie mohou napadat klouby nebo nervy. Napadení nervového systému se projevuje mravenčením, pálením a bolestí různě po těle. Může se také dostavit obrna lícního nervu. Zánět nervů může mít nejrůznější projevy. Nakonec může dojít také přímo k zánětu mozku a mozkových blan.

Zdroj: lib.uiowa.edu

Mohou se také přidružit kterékoli psychiatrické symptomy od třesu a nervozity až po výpadky paměti.

Nevratné poškození nervového systému, kloubů, mozku či imunitního systému se může při neléčené nemoci objevit i po několika letech od nákazy! Chronická borelióza může mít opravdu závažné následky a nebezpečí této nemoci spočívá právě v pomalém, pozvolném a nenápadném průběhu.

Možnosti léčby

Ze všeho nedůležitější je včasné odstranění přisátého klíštěte, čímž se snižuje riziko vzniku nákazy. Klíště opatrně uchopíme u hlavičky a vykýváme ze strany na stranu. Ranku po klíštěti dezinfikujeme Jodisolem nebo kapkou neředěného Sava.

Borelióza se léčí antibiotiky. Léčbu je nutné započít co nejdříve. Borelie v krvi lze prokázat až po 6 týdnech od přisátí klíštěte!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..