Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lydia Lunch předvedla v Lucerna Music Baru svůj velký, sexy hluk

Redakce

Redakce

10. 3. 2011

Foto: Lydia LunchVe středu 9. března v pražském Lucerna Music Baru vystoupila legenda newyorské No Wave scény. Lydia Lunch, známá postava kulturního undergroundu do Prahy přivezla v rámci evropského turné svůj nejnovější projekt Lydia Lunch and The Big Sexy Noise.

Foto: Lydia Lunch

Lydia Lunch přijela do Prahy s kapelou Big Sexy Noise, Foto: Radek Adámek, redakce Topzine.cz

Umělecká kariéra Lydie Lunch je velmi pestrá. Spektrum její tvorby sahá od hudební produkce přes poezii, divadelní hry a román až k filmu. V 80. letech se Lydia Lunch společně s kapelou Teenage Jesus and The Jerks podílela na utváření newyorské No Wave scény. V polovině dekády pak založila vlastní vydavatelství Widowspeak.  Z pozdějších let proslula zejména  spoluprací s takovými hudebními esy jako je Nick Cave, Rowland S. Howard, Einsturzende Neubauten nebo Sonic Youth. Mnoho fanoušků má osobu Lydie Lunch spjatou s jejími romány, jejichž psaní se začala věnovat na počátku devadesátých let.

Do Prahy zavítala dnes již jedenapadesátiletá zpěvačka se svým nejnovějším projektem Lydia Lunch and The Big Sexy Noise v rámci evropského turné. Vítané zpestření pro fanoušky rockové muziky pak představoval support v podobě táborských „C“ a britských Gallon Drunk.

V Táboře stále sbírají „céčka“

Celý večer započal poměrně překvapivě v uklidňujícím duchu, když kolem deváté hodiny na stage dorazili „C“ a spustili svůj instrumentální set. Skladby této jihočeské čtveřice obsahují hudební všehochuť, ve které se mísí pestré dozvuky psychedelie a popu s určitým přesahem až kamsi do hardcorové muziky. Přes tento zdánlivě nesourodý koktejl však působí konzistentně a osobitě.

Zhruba o hodinu později na stage nastoupily legendy britského Swamp rocku Gallon Drunk. V klasickém složení kytara, basa, bicí a někdy saxofon rozpoutali smršť temného rocku evokující raného Nicka Cavea. Není divu, neboť James Johnston, zakladatel, frontman a zároveň také jediný stálý člen Gallon Drunk, kdysi v Caveových Bad Seeds hrál.

Nadšení diváků dosáhlo vrcholu, když kapela přestala hrát a sálem zněla jen Johnstonova foukací harmonika, aby se k ní vzápětí přidala celá kapela v explozi masivního hluku. K celkové atmosféře také přispěl saxofon Johnstonova spoluhráče, který výslednému zvuku dodal lehce avantgardní nádech.

Foto: Gallon drunk

James Johnston z kapely Gallon Drunk, Foto: Radek Adámek, redakce Topzine.cz

Po téměř hodinovém vystoupení a krátké přestávce přišla nakonec dlouho očekávaná Lydia Lunch, doprovázená kapelou Big Sexy Noise, což ale není nikdo jiný než muzikanti z Gallon Drunk. Prostor před podiem se okamžitě zaplnil k prasknutí.

Hned na úvod zpěvačka představila svou novou knihu Will Work for Drugs a poté ji vhodila mezi rozjásané fanoušky. Po několika úvodních písních přišla skladba Another Man Coming z předposlední desky, na kterou navázalo I Want to Leave you Alone a pak vulgárně ironická pecka Your Love wont Pay My Rent. Když konečně zazněl všemi toužebně očekávaný hit desky Big Sexy Noise Gospel Singer, diváci šíleli nadšením.

Mnohem více než konzistentní hudební projekt Lydia Lunch a její velký sexy hluk připomínala rozervanou básnířku deklamující své texty za doprovodu psychedelického saxofonu a kytarových riffů. Atmosféra výsledného hluku se pak blížila depresivnímu naladění post-punkových kapel a vytvářela dokonalý hudební background k recitaci negativistických a zároveň provokujících a kritických textů.

Foto: Lydia Lunch

Lydia Lunch, zpěvačka, básnířka a spisovatelka, Foto: Radek Adámek, redakce Topzine.cz

V druhé polovině koncertu zaznělo ještě několik dalších skladeb, mezi nimiž vynikla zejména Baby Faced Killer, a po hodinovém vystoupení zakončeném přídavkem na rozloučenou pojmenovaném výmluvně Kill Your Sons Lydia Lunch odešla vyprovázena jásáním nadšených fanoušků. Navzdory všeobecnému faktu, že se většina hudebníků  s přibývajícími léty spíše sbližuje s mainstreamem a ubírá na radikalitě, Lydia Lunch předvedla zvukový nářez a názorně předvedla, že jako vždy existuje výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lydia Lunch předvedla v Lucerna Music Baru svůj velký, sexy hluk