Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Luxusní móda, kabelky a šátky, to je Hermès

Petra Červená

Petra Červená

25. 1. 2011

Existuje jen málo šťastlivců, kteří nikdy neslyšeli o francouzské značce Hermès. Proč šťastlivců? Znáte snad někoho, kdo by se nezamiloval do některé z řady magických kabelek Hermès? Většina z nás, pokud se nechce spokojit s chabou napodobeninou nebo nezdědí vilu po tetičce, se stěží dostane k možnosti vzít Birkin bag na procházku městem.

Jsme odkázané k prožití nenaplněné lásky a touhy. Dokud nezbohatneme. Bůh Hermés, syn Dia a Maii byl ochráncem cest a poutníků, ale i zlodějů, bohem obchodu, lsti a podvodu. S tímhle všestranným Hermésem má zakladatel módní značky Thierry Hermés společný obchodní talent a prozíravost. Dějiny Hermès se začaly psát už roku 1837, tehdy se však společnost zaměřovala výhradně na kožené jezdecké zboží.

FOTO: Hermès reklama z roku 1923

Hermès reklama z roku 1923, Zdroj: wikipedia.org

Rodinná cesta Hermès

Prosperující obchod s koňskými uzdami a příslušenstvím připomíná současná podoba loga značky Hermès – dvouspřeží s jezdcem. Což zůstává jedinou památkou na počátky rodinné firmy. Dnes je módní značka ikonou zejména pro kabelky a šátky. Odborníci a obdivovatelé umění rozpoznají jedinečné tahy štětcem van Gogha a odhalí falzifikát stejně rychle jako znalci Hermès leckdy letmým pohledem přijdou na padělek světoznámých kabelek.

FOTO: Kabelky Hermès

Kabelky Hermès – Kelly bag, Zdroj: youtube.com

Monacká kabelka

Legendami mezi kabelkami se staly Kelly bag a Birkin bag. Žádná jiná kabelka si nevydobyla tolik věhlasu a obdivovatelek. Kelly bag vznikla v roce 1956, vyrábí se pouze ručně z nejjemnější teletiny a jméno dostala po monacké kněžně a herečce Grace Kelly, která si ji vzala jako doplněk, aby zakryla své první těhotenství. Od původního modelu se Kelly bag trochu změnila. Získala větší univerzálnost, dá se zmenšit a přepásat koženým páskem. Na požádání vám kabelku osází zlatem, diamanty, rutheniem či palladiem.

FOTO: Kabelka Hermès

Kabelka Hermès – Birkin bag, Zdroj: youtube.com

Rolls Royce mezi kabelkami

To je Birkin bag. Jméno nese po francouzské herečce Jane Birkin. Komu by unikla jako herečka, vybaví si ji z vášnivé skladby Je T’aime, kterou nazpívala s šansoniérem Serge Gainsbourgem. Kabelka se prodává od roku 1984 a šije se ručně v několika barevných variacích, rozměrech a materiálech. Každý rok se prodá tři tisíce Birkin bag z té nejlepší krokodýlí kůže, jejímž zdrojem je krokodýlí farma v severní Austrálii.

FOTO: Celebrity s Hermès kabelkou

Celebrity s Hermès kabelkou, Zdroj: youtube.com

Ochránci zvířat se proti téhle marnivosti bohatých snaží bojovat, ale marně. Peníze jsou silnějším nástrojem než sebepádnější argument ochránců z organizace PETA. Birkin bag z krokodýlí kůže v růžové barvě stojí 900 tisíc korun, ovšem není to nic proti stříbrné kabelce Hermès Birkin poseté diamanty, jejíž majitelka svému kontu ulehčila o 2 miliony korun. A ženy celého světa, i ty z horních deseti tisíc, musejí počítat s dvouletou čekací lhůtou na oficiálním pořadníku.

FOTO: Šátky Hermès

Šátky Hermès, Zdroj: youtube.com

Lesk hedvábí

Šátky značky Hermès patří mezi top ten. Traduje se, že v buticích Hermès umějí uvázat šátek dvěma sty způsoby, a to kdekoli na těle. Zkuste jej použít například místo pásku u kalhot nebo u šatů nad úroveň pasu. Typicky francouzské je pak vázání šátku na kabelku. Vyráběny jsou převážně z hedvábí, v těsném závěsu je 100% bavlna a kašmír. Častý motiv jezdectví díky historii Hermès nemůže překvapit, ovšem v kolekci z loňského roku se přes ně prodraly i pohádkové motivy.

FOTO: Šátek Hermès

Šátek Hermès, Zdroj: youtube.com

Módní kolekce

První designérkou této značky byla Lola Prusac, jejíž kolekci dámského oblečení zhlédla Paříž roku 1929. Současné módní trendy udává Jean Paul Gaultier, který navazuje na historii francouzské značky a modely se prolíná inspirace z jezdectví. Kůže, klobouky, vysoké holínky, rukavice, to vše jednotlivé kousky luxusních modelů spojuje. Na čistou linii střihů navazují tlumené barvy nepřekvapivých odstínů velbloudí, smetanové, hnědé a nestárnoucí klasiky bílá kontra černá.

Kam na lov

Luxusní, exkluzivní, nedostatkové a velmi drahé, to je Hermès. Nepodbízivé, obdivované a milované, takové jsou kabelky Hermès. Prodávají se v jejich buticích, přestože se s nimi můžete setkat na internetu na mnohých webových stránkách, jedná se buď o podvod, nebo nemají často autorizaci k prodeji.

Na závěr malý tip pro ty, které nedosahují takových příjmů, aby si kabelku mohly pozvat do svých bytů nastálo. Webové stránky luxurybags.cz patří mezi oficiální české půjčovny luxusních kabelek, výhodou oproti zahraničním půjčovnám je nesporně kratší doba dodání a cena. Ovšem co se sortimentu týká, stále ještě lehce pokulhává za svými zahraničními konkurenty.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Luxusní móda, kabelky a šátky, to je Hermès