Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Lupenka je neléčitelná, můžeme ji však zmírnit

Redakce

Redakce

6. 6. 2011

Určitě se mnoho lidí s tímto onemocněním  již setkalo. Jedná se o autoimunitní chorobu, jejíž vznik se nedá předpovědět. Toto onemocnění úzce souvisí i se stresem. Není úplně vyléčitelná, přesto se léčit má. Ne každá vyrážka na pokožce musí být nutně lupenkou, proto je dobré poradit se s dermatologem či lékařem.

Lupenku můžete zakrýt make-upem, Zdroj: sxc.hu

Odborný název je psoriáza (psora – svědění nebo šupina, psao – škrábat se), česky tedy lupenka. Jedná se o zánětlivou, chronickou kožní chorobu. Je to dlouho trvající kožní onemocnění, které se opakuje.

Nejde o život zkracující chorobu, avšak je důležité pečovat o svou pokožku a lupenku léčit. U tohoto onemocnění je však nebezpečí poškození kloubů, měkkých tkání nebo páteře. Příznaky jsou podobné například revma. Lupenka není  infekční  – nelze ji ani od někoho dostat, ani ji na někoho přenést.

Jak lupenka vzniká?

Úplně přesně se nedá určit, proč člověk toto nemocnění má. Vzniká v jakémkoli věku, nejčastěji je však vznik tohoto kožního onemocnění v dospělosti mezi 40. a 50. rokem a v období puberty. Vznik je však převážně kvůli dědičnosti v odchylkách imunitního systému, v některých případech i kůže. Na projevení se psoriázy má dědičnost vliv pouhých 30 %, přesto se nedá nijak předpovědět.

Průběh lupenky je u každého individuální

Je zvláštností, že se střídá období klidu a podrážděnosti (při stresu, pocení, změna počasí – typické je jaro a podzim…).  Průběh má dvě formy, první je takzvaná chronicky stacionární. Jedná se sice o malé šíření lupenky, ale hůře a pomaleji se hojí.

Druhou fázi nazýváme fází akutně exantematickou. Ta je znatelná díky rozšířeném rozsevu lupenky na končetinách nebo trupu. Podle toho, jak je rozsev lupenky velký, ji dělíme na mírnou, středně těžkou a těžkou.

Je lupenka léčitelným onemocněním?

Je hojitelná a mírněná léky, není však zcela vyléčitelná. Nedá se zabránit novým výsevům na jiných částech těla. Jako u většiny nemocí i zde platí, že včasná léčba vede k lepšímu a rychlejšímu hojení. To je samozřejmě u každého individuální, léčba však většinou trvá 4 – 8 týdnů.

Lupenka je nevyléčitelná nemoc

Základní zevní léčba jsou masti a krémy (zvláčňují a hydratují pokožku, pomáhají ji chránit), doplňkovou léčbou jsou různé koupele, olejíčky (slunečnicové, kokosové, mandlové, olivové,…). Vždy je dobré mít na paměti, že krémy pouze pomáhají udržet správnou rovnováhu pokožky, promašťují ji, psoriázu však nevyléčí.

Je třeba je kombinovat s mastmi s deriváty vitamínu D3, derivátu vitamínu A,  kortikosteroidy. Mezi krémem a mastí je rozdíl v tom, že mast se vstřebává hlouběji a ve větším množství. Opět i zde platí, že každému pomáhá něco jiného.

Jak si mýt ruce?

Tato otázka nejspíše trápí většinu lidí s lupenkou na rukou i těle. Pokud je tzv. období klidu, stačí se mýt jemnými tekutými mýdly, ne však příliš parfemovanými. Ovšem v období, kdy je lupenka zhoršená a svědí, je lepší používat mycí emoliencia.

To jsou speciální olejové přípravky, které pomáhají pokožku zklidnit, velice dobře promašťují. V zimním období je o pokožku potřeba pečovat o něco intenzivněji. Kůže se vysouší, svědí, a to nutí ke škrábání, je tedy dobré dopředu promašťovat.  Velmi důležitý pro léčbu lupenky je správný pitný režim.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lupenka je neléčitelná, můžeme ji však zmírnit