Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Luno odehráli koncert bez jedné klávesy. Nejen o tom mluvil Šmity

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

21. 1. 2011

Foto: LunoKapela Luno znamená návrat Emy Brabcové, dřívější zpěvačky kapel Khoiba  Roe-Deer na česká pódia. 18. ledna vystoupila i v pražském Paláci Akropolis v rámci turné k debutové desce. Před tímto koncertem nám Šmity, baskytarista, odpověděl na několik otázek.

Foto: Luno

Luno, Zdroj: archiv kapely

Mohl bys nám popsat vznik kapely Luno? Nápad založit jí prý vzešel od tebe, když jste s Emou chtěli založit její sólový projekt.

Přesně tak. Někdy před rokem a kus, zhruba předloni na podzim, když jsem byl odejit z Prostitutes, jsem si říkal, co s načatým večerem, respektive co s načatým rokem, do čeho se vrhnu, tak mě napadlo, že Ema vlastně dva roky pauzírovala, že určitě nebude chtít nadosmrti pověsit zpívání na hřebík, takže mě napadlo, že bych s ní mohl natočit desku, nebo prostě natočit nějaké písničky. Slovo dalo slovo, začali jsme na tom pracovat, prvního půl roku to bylo s četností tak jeden mail za měsíc, kdy jsme si posílali nějaké nápady a ideje. No a přes léto jsme na tom začali pracovat nějak víc, jezdili jsme skládat a nahrávat k nám na chatu. Část z těch letních nahrávek i zůstala na té desce, že se ani nenatáčely některé věci ve studiu.


Jak se z původně Emina sólového projektu stala kapela Luno?

Dalo by se říct, že takovým samospádem, nebyla to původní idea. Mělo to být, že natočíme desku a jednou možná zahrajeme i nějaký koncert, ale pak to vykrystalizovalo v klasickou kapelu, tak nějak přirozeně, nenuceně.

Kdo skládá hudbu? Ty a Ema dohromady?

Většinu skládá Ema. Já měl dvě písničky v šuplíku, které jsem si říkal, že by jí mohly sedět, další jsme pak udělali jako společný jam, už když jsme byli kapela.

Některé kytarové linky skládal Mejla z Vypasné Fixy, který nakonec v kapele ale nehraje. Jak se tedy na desce podílel? Nahrával některé písničky?

Máme od něj nahrané dvě písničky, ale ty na desce nakonec nejsou, ty jsou jako bonusové tracky jenom na webu, a potom částečně Martin Starý nahrál ty Mejlovy party, částečně nahrál úplně jiné. Mejla se tam objevil právě v té fázi, kdy to vypadalo na Eminu sólovou desku. Když jsme se pak stali kapelou, tak s námi už nemohl dál pokračovat, protože na to je moc vytížený.

Vy se s Emou znáte ještě z kapely Roe-Deer. Myslíš, že Luno je víc Emina hudba, než tomu bylo třeba právě v Roe-Deer?

V Roe-Deer to bylo v podstatě co se týče autorství relativně podobné, jako teď s Luno. Vždycky na té desce jsem měl já dvě skladby, něco měl Filip Míšek a zbytek Ema, stejně tak to je vlastně dneska.

V rámci Luno Tour 2011 máte za sebou už tři koncerty. Ohlasy, třeba na Facebooku, jsou vesměs kladné. Jak to vidíte vy, z hlediska kapely? Povedly se?

Myslím si, že se relativně povedly, právě proto jsme je chtěli dát před tu Akropoli, aby to byly takové startovní koncerty, abychom si tam vychytaly mouchy, na které ve zkušebně nepřijdeš. Jsi půl roku zavřený ve zkušebně, najednou vylezeš na pódium a všechno je jinak. Takže jsme si díky těm koncertům pár věci i změnili, a teď se cítíme víc ve své kůži. Až na to, že nám teď při zvukovce přestala hrát jedna klávesa, éčko.

Co máte v plánu po tomto turné?

Budeme sem tam hrát, určitě ne desetkrát za měsíc, ale třeba dvakrát, i díky moji vytíženosti jako zvukaře. Přes léto je pravděpodobné, že zase něco natočíme, na chatě. Už asi nebudeme dělat celou desku, bude to tak jedna až čtyři písničky.

Nějaké letní festivaly už máte domluvené?

Jo, máme tam GRAPE Festival na Slovensku, ale to je asi jediný v tuhle chvíli. Dál to necháváme koňovi.

Luno:

Zpěv – Ema Brabcová, ex-Khoiba a Roe-Deer

Baskytara – Šmity, ex-The Prostitutes

Bicí – Honza Janečka, Southpaw

Kytara – Martin Starý, Holden Caulfield

Kapela vznikla koncem roku 2009 na popud Šmityho, původně jako sólový projekt Emy Brabcové. Svou debutovou desku představili Luno v prosinci 2010, v lednu 2011 k ní odjeli turné Luno 2011, v rámci kterého vystoupili v pražském paláci Akropolis, nebo třeba v Plzni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Luno odehráli koncert bez jedné klávesy. Nejen o tom mluvil Šmity