Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Luno naplnili Palác Akropolis

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

19. 1. 2011

Foto: Ema BrabcováPo prvních třech koncertech v rámci LUNO Tour 2011 dorazila kapela Luno konečně také do Prahy, aby v úterý 18. ledna vystoupila ve vinohradském Paláci Akropolis. Takřka plná Akropole tak mohla být svědkem návratu Emy Brabcové na česká pódia.

Foto: Ema Brabcová

Ema Brabcová, kapela Luno, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Ema Brabcová se proslavila především působením v kapele Khoiba, můžete si ji ovšem pamatovat také z kapely Roe-Deer. Právě zde se seznámila se Šmitym, který koncem roku 2009 přišel s ideou Eminy sólové desky. Nakonec se při práci na nové desce k Emě a Šmitymu přidali další hudebníci, a tak vzniklo Luno. Více o vzniku projektu si už v nejbližší době budete moct přečíst v rozhovoru se Šmitym, který nám poskytl před úterním koncertem.

Kapela Luno představila svou novou desku 25. prosince v pražském Rock Café. Nyní v lednu Luno objíždějí s tímto stejnojmenným albem vybraná města, za sebou už mají koncerty v Plzni, Táboře, Strakonicích a po včerejšku také v pražské Akropoli.

Luno není Khoiba

Kapela Khoiba, kde Ema Brabcová naposledy působila, se prosadila právě kvůli Eminu výraznému pěveckému projevu. Ani v Luno tomu není jinak, hlavní devizou je stále Emin krásný hlas, který ovšem velice umně podkreslují Šmity a Martin Starý na baskytaru a kytaru, a především Honza Janečka na bicí.

Zejména Honzovi Janečkovi, kterého můžete znát z kapely Southpaw, skutečně za jeho včerejší vystoupení patří absolutorium. Přestože se říká, že basa tvrdí muziku, a Šmity rozhodně svými jednoduchými, nenásilnými, a přitom velice chytlavými basovými linkami zkušeně vede harmonii skladeb, je to vedle Emy samotné především Honza Janečka, který určuje výraz Luna na pódiu.

Celkový dojem z muziky, kterou se prezentuje Luno, je poměrně přesně vyjádřen žánrovým zařazením dream pop, táhlé melodie a široké plochy, ze kterých příjemně vystupuje příjemný hlas Emy Brabcové, tak jak ho známe z Khoiby. Luno ale umí ale i výrazně zrychlit a pořádně se do toho opřít, na čemž mají velkou zásluhu právě výrazné bicí.

Za sebe můžu říct, že se mi živý, více rockový projev Luna líbí víc, než některé jejich zasněné skladby, protože celá kapela, s Emou v čele, může ukázat svůj obrovský potenciál, kterým v pomalých skladbách jakoby trochu šetřili.

Trochu nekomunikativní mladé naděje

Příjemným překvapením byly rozhodně předkapely. Škoda jen, že No Good Ok nebyli trošku více v kontaktu s publikem, spoustě lidí možná neutkví v paměti, přestože jejich hudba měla tu správnou šťávu, protože zkrátka ani neřekli své jméno.

Na svůj trochu překvapivě depresivní, ale rozhodně skvěle podanou vlastní tvorbu pak předvedl Oliver McGillick. Tento mladý sólový pianista a zpěvák by myslím snesl srovnání třeba s Jamesem Bluntem, jeho texty jsou bezprostřední, chytí vás u srdce, stejně jako jeho chytlavé, i když takřka výhradně posmutnělé pianové melodie.

Koncertní turné LUNO Tour 2011 bude pokračovat ještě koncerty 27. ledna v Brně na Melodce a 28. ledna v Moravských Budějovicích, která Luno odehraje společně s The Prostitutes.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Luno naplnili Palác Akropolis