Sport

Lukáš Bauer: Čekatel na světové zlato

Martin Slabý

22. 11. 2010

Není ani mistr světa, ani olympijský vítěz. Přesto patří Lukáš Bauer k nejúspěšnějším lyžařům posledních let. Ve svých třiatřiceti letech načal o tomto víkendu už čtrnáctou sezónu ve světovém poháru.

Lukáš Bauer

Lukáš Bauer Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Píše se rok 1995, jsme ve Špindlerově Mlýně, právě byl odstartován závod mistrovství Evropy juniorů. Nechybí zde ani tehdy osmnáctiletý Lukáš Bauer. Na nohou však nemá lyže, v rukou nedrží hůlky. Dokonce ani nestojí na zemi. Pod koly mu ubíhá drsný horský terén. Dnes velmi úspěšný lyžař se dlouho rozhodoval, jestli svou sportovní kariéru spojí s cyklistickými řidítky, nebo lyžařskými holemi. Nakonec vyhrál sníh.

Ale vraťme se ještě o několik let zpátky, přesněji do roku 1986. Tehdy začínal malý Lukáš lyžovat za místní TJ Škoda ve svém rodném Ostrově nad Ohří. Jedním ze zásadních momentů jeho kariéry byl přechod do Karlových Varů, kde se začal připravovat pod svým současným trenérem Miroslavem Petráskem. První úspěch se dostavil v roce 1995, kdy Bauer ve Žďáru nad Sázavou vyhrál své první republikové závody. Tím odstartovala jeho bohatá závodní kariéra.

Už příští zimu startoval na mistrovství světa juniorů v Assiagu, kde na trati 10 km klasicky obsadil sedmnácté místo. Za rok se posunul do kategorie dospělých. Na norském světovém šampionátu skončil na klasické desítce pětačtyřicátý, ve štafetě obsadil osmé místo. Ve stejném roce ale dosáhl na svou první významnější medaili, když dojel druhý na klasické třicítce na mistrovství světa juniorů v Calgary.

– 11x zvítězil v závodě světového poháru

Po prvním startu na mistrovství světa dospělých na sebe nenechala dlouho čekat olympijská premiéra. V Naganu však ještě výraznější úspěch nezaznamenal, když v kombinačním závodě (10 km klasicky + 15 km volně) dojel dvaatřicátý. Na následujících dvou světových šampionátech v rakouském Ramsau a finském Lahti se umisťoval kolem dvacátého místa. V Rakousku dosáhl dokonce na třináctou příčku (15 km volně).

V roce 2002 se Bauerovi podařilo poprvé proniknout do elitní desítky závodu světového poháru. A ne jednou. Jeho nejlepším umístěním v sezóně bylo čtvrté místo z Kuopia, které dokázal zopakovat i v Lahti. Úspěšná pro něj byla i olympiáda v Salt Lake City, kde k sedmému místo ze třicítky a osmému z padesátky přidal třináctou příčku z kombinace.

Další sezónu se Bauer dočkal prvního vítězství v světovém poháru. Symbolicky si ho připsal na domácí půdě, když zvítězil v Novém Městě na Moravě. K vítězství v České republice přidal ještě dvě druhá místa ve Finsku a ve vyrovnaném pořadí celého seriálu se umístil na pátém místě za tehdy suverénním vítězem Mathiasem Fredrikssonem. Ten samý rok pro něj přinesl významnou událost i v osobním životě, když se oženil se svou přítelkyní Kateřinou.

Úvod do nové sezóny Lukáši Bauerovi vyšel. Ačkoliv to dlouho vypadalo, že se kvůli zdravotním problémům závodu v Gällivare nezúčastní, nakonec se na start postavil. V závodě na 15 km volnou technikou obsadil velmi dobré osmé místo. Šestnáctou příčkou bodoval i Martin Jakš. Nedělních štafet se už Bauer nezúčastnil, Češi skončili dvanáctí. České závodnice se na bodované příčky neprosadily, ve štafetě pak nestartovaly vůbec.

Sezóna 2004 nebyla ze závodního hlediska až tak úspěšná. V celkovém pořadí z toho byla „až“ jedenáctá příčka. V dubnu se však rozrostla Bauerova rodina, když se manželce Kateřině narodil syn Matyáš. O dva roky později se dočkal své první olympijské medaile, když v turínském závodě na 15 km klasicky nestačil jen na Estonce Veerpala, kterému podlehl o necelých patnáct vteřin. První únorový den roku 2007 si připsal další úspěch i v osobním životě. Kateřina Bauerová totiž přivedla na svět holčičku, která dostala jméno Aneta.

Jednou z nejlepších Bauerových sezón v kariéře byl beze sporu ročník 2007/8. V tom roce dokázal nejen vyhrát druhý ročník etapového závodu Tour de Ski, ale triumfoval v celém světovém poháru, když za sebou „o parník“ zanechal Němce Reného Sommerfeldta.

Po devátém místě ve světovém poháru 2008/9 byla na řadě Bauerova třetí olympijská sezóna. Přípravu na vrchol ročníku si český reprezentant pochvaloval, ale pohodu mu trochu nahlodal kontrolní závod české výpravy těsně před startem olympiády. Bauera to však nepoložilo a z Vancouveru letěl se dvěma bronzovými medailemi na krku. Jednu vybojoval na patnáctikilometrové trati, druhou získal spolu s reprezentačními kolegy ve štafetě. Kromě olympijských medailí triumfoval už podruhé v Tour de Ski a ve světovém poháru neměl jen na norského běžce Petera Northuga.

Jak dopadne nadcházející sezóna s vrcholem na světovém šampionátu v Oslu, se dozvíme ve druhé polovině března po finálových závodech ve Švédsku. Dočká se konečně světového zlata?