Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ludvík Vaculík si sbírku literárních cen rozšířil o cenu novinářskou

FOTO: Cena Ferdinanda PeroutkyLudvík Vaculík, Zdenek Slouka, Vítězslav Houšek. Žurnalistikou spojená jména. A od 3. února mají navíc stejnou novinářskou cenu. Všichni tři, dnes už přes osmdesát let staří muži, získali Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010.

FOTO: Cena Ferdinanda Peroutky

Letošní laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky, Zdroj: ferdinandperoutka.cz

Ferdinand Peroutka byl jedním z nejvýznamnějších českých novinářů. Přispíval do Lidových novin, šéfoval týdeníku Přítomnost. Po únoru 1948 emigroval, přes Londýn se dostal do New Yorku. Ve Spojených státech už zůstal, ale novinařiny se nevzdal. Známé jsou především jeho komentáře pro vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Opakovaný scénář: český novinář, USA, Rádio Svobodná Evropa

Od roku 1995 se každoročně udílí cena pro bezúhonné, svědomité a precizní české novináře, která nese Peroutkovo jméno. Pro letošek se laureátem stal spisovatel a stálý přispěvatel do Lidových novin Ludvík Vaculík a jeho novinový kolega Zdenek Slouka, který stejně jako Peroutka po únoru odešel do zahraničí. Jeho cesta vedla také do USA, kde se i on účastnil vysílání Rádia Svobodné Evropy. Dokonce byl kolegou samotného Peroutky.

V panteonu Národního muzea na začátku února cenu převzal ještě Vítězslav Houška, který působil jako sportovní žurnalista. Jeho dominantou byly šachy. Tito tři novináři se zapsali na seznam oceněných Cenou Ferdinanda Peroutky, který obsahuje jména jako Ivan Medek, Karel Hvížďala, Petruška Šustrová nebo Erik Tabery.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ludvík Vaculík si sbírku literárních cen rozšířil o cenu novinářskou