Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Luciferův efekt v DOXu odkrývá lidskou náklonnost ke zlu. Z výstavy vás zamrazí

Veronika Pavlíková

Veronika Pavlíková

27. 11. 2011

FOTO: Krzysztof-WodiczkoProstory DOXu zaplnilo zlo. Výstava Luciferův efekt: Střetnutí se zlem chce upozornit na to, jak překvapivě snadno podléhá každý z nás zlu. Výstava potrvá do ledna příštího roku.

FOTO: Krzysztof-Wodiczko

Krzysztof Wodiczko: Projekce z Tijuany, Zdroj: dox.cz

Výstavu Luciferův efekt máte možnost zhlédnout v DOXu až do 2. ledna. Expozice byla inspirována stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda, který se zabývá překvapivou snadností lidí páchat zlo.

Jak lehké je přimět člověka k morálnímu selhání potvrzují legendární experimenty pořádané v 60. a 70. letech minulého století na amerických univerzitách. Za všechny jmenujme experiment Stanleyho Milgrama s názvem Poslušnost nebo velice známý Standfordský vězeňský experiment Philipa Zimbarda.

Elektrické šoky a šikana

Experiment profesora Stanleyho Milgrama z roku 1963 se zabýval rozporem mezi lidskou poslušností a vlastním svědomím. Testované osoby měly za úkol hrát postavu učitele, který zkouší žáka. Při chybné odpovědi musí žáka potrestat elektrickým šokem, jehož napětí s každou špatnou odpovědí stoupá.

Výsledky testu byly otřesné: 26 osob z celkových 40 došlo až na konečnou hranici 450 voltů!  Závěr je tedy jasný: pokud nad člověkem stojí nadřízená autorita, člověk koná, co je mu nakázáno, i když je to proti jeho svědomí.

FOTO: Rod Dickinson

Rod Dickinson: Rekonstrukce

Snad ještě větší rozruch vyvolal v roce 1971 Standfordský vězeňský experiment. Philip Zimbard na něj najal dva tucty zdravých psychicky vyrovnaných mužů, které rozdělil náhodně na dvě skupiny: dozorce a vězně. Celá skupina měla v uměle vytvořeném prostředí simulovat po dobu čtrnácti dní věznici.

Pokus musel být po šesti dnech ukončen kvůli rychle narůstající agresi účastníků a změnám v jejich chování. Zimbard z experimentu vyvozuje, že brutalita nevychází vždy od jedince samotného, ale závisí na prostředí, ve kterém se pohybuje. Obhajuje tak chování amerických vojáků, kteří mučili iránské vězně v Abú Ghrajbu.

Na výstavě můžete zhlédnout jak originální nahrávky z obou zmiňovaných experimentů, tak i jejich umělecké rekonstrukce od Roda Dickinsona a Artura Zmijewského.

FOTO: Hans Haacke

Hans Haacke

Dále se zde můžete setkat se zvučnými jmény jako je Hans Haacke, Jenny Holzer, Harun Farocki, Antoni Muntadas nebo skupina bureau d´études. Jejich společným námětem je korupce mezi námi.

Zpověď v přímém přenosu

Za zmínku jistě stojí i Projekce z Tijuany od Krzysztofa Wodiczka. Ten se zaměřil na několik dělnic z mexické továrny, jimž připevnil na hlavu kameru snímající jejich obličej při zpovědi z utrpení, které zažily. Na povrch tak vypluly mnohé trestné činy jako znásilnění, domácí násilí nebo šikana. Všechny výpovědi byly v přímém přenosu vysílány na veřejném prostranství v Tijuaně, kde projekce sledovaly stovky lidí.

FOTO: Magdalena Jetelová

Rozsáhlá instalace Magdaleny Jetelové

Prorůstáním organizovaného zločinu do politiky se na výstavě zabývají čeští umělci: skupina Pode Bal a Magdalena Jetelová, která si pro DOX s použitím ultrafialového světla připravila působivou instalaci.

Uprchlík nebo pohraničník?

Kromě velkých jmen je výstava doplněna i mnoha doprovodnými expozicemi. Setkáte se zde s odkazem na problematiku Sudet, Charty 77, kuponové privatizace nebo sporný developerský projekt ve Stuttgartu. Pro fanoušky her je tu navíc možnost zahrát si počítačovou hru, při které se z vás stane buď pohraničník nebo uprchlík snažící se dostat přes hranice.

Čtěte také: Cena Jindřicha Chalupeckého 2011: Kdo se v DOXu stane vítězem?

Celý projekt je doplněn sérií doprovodných rozhovorů a přednášek s významnými osobnostmi z oblasti politiky, kultury nebo občanské společnosti. Probíraná témata budou zaměřená na kauzy z českého veřejného života. Dostane se tak například i na témata jako je podněcování rasové nenávisti nebo politická podpora lichvy a hazardu.

Vzhledem k rozsáhlosti expozice a délce zajímavých videí si pokud se na výstavu rozhodnete vyrazit, vyčleňte ve svém diáře minimálně jeden a půl hodiny. Stojí to za to.

Luciferův efekt: Střetnutí se zlem

DOX Centrum současného umění

Po 10,00-18,00
Út zavřeno
St-Pá 11,00-19,00
So-Ne 10,00-18,00

180 Kč  / 90 Kč

dox.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Luciferův efekt v DOXu odkrývá lidskou náklonnost ke zlu. Z výstavy vás zamrazí